Фунт стерлингов состоит из 100 пенсов. 1 kilogramm of apples are costing apprxomately 2 funts. chesse is costing 3 funts or is can cost 3.2 ponds milk ( 0,5) is costing 0.5 funts сake is costing approximately 2-3 funts 1 kg of sugar is costing approximately 1.5 funts
1.Does Jim like his new school? Yes, he does. 2.Is he happy?Why?/Why not? Yes, he is. He made two new friends. Their names are Katya and Dima. 3.How many lessons did Jim and his classmates have on Thursday? They had five lessons. 4.What did he do during the breaks between classes? During the breaks his classmates asked him many questions about his school in Britain. 5.What did his classmates do after classes? After classes his classmates explained the Nature Studies homework to Jim. 6.Does Jim want to be a good student in his new school? Yes, he hopes to get only good and excellent marks in his new school.
1.Does Jim like his new school? Yes, he does. 2.Is he happy?Why?/Why not? Yes, he is. He made two new friends. Their names are Katya and Dima. 3.How many lessons did Jim and his classmates have on Thursday? They had five lessons. 4.What did he do during the breaks between classes? During the breaks his classmates asked him many questions about his school in Britain. 5.What did his classmates do after classes? After classes his classmates explained the Nature Studies homework to Jim. 6.Does Jim want to be a good student in his new school? Yes, he hopes to get only good and excellent marks in his new school.
1 kilogramm of apples are costing apprxomately 2 funts.
chesse is costing 3 funts or is can cost 3.2 ponds
milk ( 0,5) is costing 0.5 funts
сake is costing approximately 2-3 funts
1 kg of sugar is costing approximately 1.5 funts
такие цены были год назад, когда я была в Лондоне