1. Укажіть частину нирки, де відбувається первинна фільтрація крові:
капсула нефрону
канальці нефрону
петля нефрону
ниркова миска
2. Визначте головну функцію сечовидільної системи:
виділення вуглекислого газу
виділення кисню
виведення неперетравлених решток їжі
виведення розчинів солей та сечовини
3. Зазначте причину зниження температури тіла під час виділення поту:
разом із потом виходить тепло
тепло витрачається на випаровування поту
піт охолоджує тіло речовинами, які в ньому містяться
4. Найбільше тепла продукує орган:
серце
печінка
легені
шлунок
5. Визначте вітамін, що синтезується в шкірі:
Е
А
В
D
6. Позначте вірусне захворювання шкіри:
екзема
короста
бородавки
мікоз
7. Визначте причини захворювань органів сечовиділення.
переохолодження
надмірне перебування на сонці
гіподинамія
8. Упишіть пропущені в тексті слова. А) Комплекс змін в діяльності організму, що призводить до його охолодження - . Б) Між звивистими канальцями першого та другого порядків розміщується .
9. З’ясуйте правильну послідовність процесу утворення вторинної сечі: А) сеча накопичується у сечовому міхурі; Б) з капсули нефрону сеча надходить до канальців нефрону; В) вторинна сеча виходить з нирок.Г) з первинної сечі у кров усмоктується всі потрібні організму речовини
10. Уявіть себе на місці лікаря та встановіть діагноз і ступінь ураження. "У постраждалого гається поступовий некроз поверхневих шарів шкіри. Після відігрівання уражене місце синіє. У зоні ураження утворюються пухирці, наповнені прозорою чи білуватою рідиною. З'являється сильний біль. Серед загальних симптомів гаються підвищення температури тіла, погані сон та апетит."
11. Як позначається на процесі сечовиділення зменшення за одиницю часу об’єму крові, яка надходить у нирки? Обґрунтуйте.
Дайте відповідь на будь-які ДВА із запропонованих питань
12. У птахів немає сечового міхура. Чому? Як, на вашу думку, наявність сечового міхура – це перевага чи недолік? Якщо перевага, то в чому вона полягає?
13. У школі щороку проводиться профілактичний огляд і в разі потреби лікування зубів. Чи варто уникати огляду? Чому? (Спираючись на знання з теми " Виділення")
14. Уявіть собі, що сталася аварія теплохода і пасажири опинились у крижаній воді. Одні з них були одягнені, але й були такі, що залишились без верхнього одягу. Хто з них протримаєтся у воді довше і чому?
15. Чому деякі народи в південних районах земної кулі навіть улітку носять теплий одяг (бурнуси), шапки з хутра, п’ють гарячий зелений чай?
16. Коли людині холодно, у неї з’являється «гусяча шкіра» і м’язове тремтіння. Поясніть причини і значення цих явищ.
17. Від сильного болю людина знепритомніла, у неї значно знизився артеріальний тиск. Що станеться з клубочковою фільтрацією? Поясніть
Самые старые геологические породы земли сформировались около 4 млрд лет назад. Но не ясно, сколько лет заняло их формирование.
Первые живые организмы появились в воде примерно 3,5 – 4 млрд лет назад. Простейшие организмы были бактериями (см. Рис. 4), они не имели собственного ядра, но обладали к обмену веществ и размножению.
Рис. 4. Бактериальная клетка
В пищу, они использовали органические и минеральные вещества, растворенные в океане. Постепенно количество органических веществ в океане уменьшилось, и появился фотосинтез.
Это период называют первым кризисом жизни, который возник из-за недостатка органических веществ. Второй кризис жизни связан с насыщением атмосферы кислородом, в результате чего погибло большинство безкислородных бактерий, а выжившие клетки стали использовать кислород для своих обменных процессов.
Фотосинтез – процесс образования органических веществ из углекислого газа и воды с использованием энергии света. С его появлением в атмосфере стал накапливаться кислород. Постепенно состав воздуха стал приближаться к современному. Такая атмосфера развитию более совершенных форм жизни.
Появились первые эукариоты (см. Рис. 5). Их клетки имели настоящие ядро и митохондрии, пластиды.
Рис. 5. Эукариотическая клетка
Появились одноклеточные водоросли. Одни из самых древних – цианобактерии (сине-зеленые водоросли) – прокариотические организмы.
Существует множество групп эукариотических водорослей. Одноклеточные водоросли – родоначальники царства зеленых растений. Среди многоклеточных водорослей, наряду с плавающими, появились и донные формы (фукус, ламинария). Такой образ жизни привел к разделению растения на части: одни служат для прикрепления к субстрату, другие – для фотосинтеза.
У водорослей возникло половое размножение, что привело к увеличению изменчивости и появлению новых свойств, которые иногда при к изменчивым условиям окружающей среды.
Выход растений на сушуСо временем поверхность материков и дно океана изменились. За счет колебаний земной коры на месте моря могла возникать суша.
Переход растений к наземному образу жизни был связан с существованием периодически заливавшихся водой и освобождавшихся от нее участков суши. Осушение участков происходило постепенно, и у некоторых водорослей стали появляться при к наземному образу жизни. И древние многоклеточные водоросли дали начало высшим растениям.
При растений к жизни на суше:
Появление механической тканиПоявление проводящей тканиПоявление устьиц на листьях запасать водуРазмножение постепенно перестает быть связанным с водой (у голосеменных и покрытосеменных)