Основні форми поведінки — це територіальна, шлюбна, харчова, захисна поведінка тощо. Усі вони включають у себе багато додаткових факторів, наприклад, ієрархічні відносини, ритуальну поведінку, комунікації. Це породжує значну різноманітність поведінки тварин.
Територіальна поведінка
Територіальна поведінка зумовлює розподіл території, яку займає певне угруповання, на окремі ділянки. Тварини захищають свою територію, бо від неї залежить безпека, кормова база, можливість вибору найліпшого шлюбного партнера тощо. Тварини мітять свою територію, захищають її, захоплюють одне в одного. Наприклад, собаки мітять сечею, ведмеді — сечею, дряпанням та погризами кори дерев, птахи — співом тощо.
Багатьом тваринам притаманна ритуальна поведінка (мал. 46.2), яка дозволяє зменшити кількість справжніх бійок і травмування. Це такі демонстрації загрози, як нахил голови, показування іклів, настовбурчування шерсті чи пір’я, гарчання, погрозливі крики, піднімання плавців тощо. Антагоністична поведінка — заспокійлива поведінка тварин, які займають нижче положення в ієрархії. Це втримує домінуючих особин від атаки. У людини такими заспокійливими діями є посмішка, рукостискання тощо.Шлюбна й батькіВська поВедінка
Шлюбна поведінка (мал. 46.3) допомагає тварині відшукати пару ігаючи за тваринами в шлюбний період, ми можемо побачити безліч цікавих ритуалів. Це — спів, особливі рухи — «танці», побудова гнізда, «подарунки» тощо. Такі ритуали називають залицянням. У ході залицяння тварині необхідно подолати межі індивідуального простору, що, звичайно, викликає агресію. Саме тому під час шлюбних ритуалів ігаються спроби самця наблизитися й відступити.
Шлюбна поведінка виникла не просто так. У багатьох тварин самка не може сама вигодувати дитинчат, їй необхідна до самця. Тому під час шлюбного ритуалу самці багато яких водоплавних птахів пропонують самкам рибку або пучечки водоростей. Цим вони демонструють своє вміння забезпечити самку й пташенят їжею.
Батьківська поведінка (мал. 46.4) проявляється в турботі про потомство. Особливо вона розвинена у тварин, які мають невелику кількість потомків. Птахи будують гнізда, зігрівають і перевертають яйця, годують пташенят, навчають їх. Ссавці також облаштовують місце для дитинчат, годують їх, захищають, учать.
приклади харчової поведінки у тварин,
приклади шлюбної поведінки у тварин
приклади територіальної победінки у тварин,
приклади батьківської поведінки у тварин.
Цікавою є територіальна поведінка мавп, які живуть у тропічних лісах. Дуже добре це можна побачити на прикладі мавп Південної Америки. Зграя мавп позначає свою територію криками (мал. 46.1). Якщо виникає конфлікт, то дві групи мавп намагаються перекричати одна одну. Хто кричить голосніше й більш ритмічно — той і виграє. До речі, виграш у такому двоборстві призводить до викиду у кров мавп-переможців гормонів. Ці гормони викликають у них відчуття задоволення й ейфорії. А через поразку мавпи засмучуються і відчувають фізичну втому. Тепер пригадайте, як поводяться вболівальники на спортивних змаганнях. Правда, схоже на мавпячу поведінку? І результат той самий. Якщо перемога — ейфорія, задоволення, радощі! У разі поразки — зажура й сум. Ті самі гормони, що виділяються у крові мавп, є і в нас. Ці програми поведінки залишилися нам від наших далеких предків, які жили в тропічних лісах. Хоча використовуємо ми їх зараз зовсім для іншого.Батьківська поведінка (мал. 46.4) проявляється в турботі про потомство. Особливо вона розвинена у тварин, які мають невелику кількість потомків. Птахи будують гнізда, зігрівають і перевертають яйця, годують пташенят, навчають їх. Ссавці також облаштовують місце для дитинчат, годують їх, захищають, учать.
Навіть динозаврам, які вимерли багато мільйонів років тому, була властива така поведінка. Більшість дорослих динозаврів були надто великими, тому вони не могли самі доглядати
маленьких за розмірами дитинчат. Але ці тварини будували гнізда, у яких відкладали яйця, та захищали їх.
1) Внутри головогрудь содержит в себе органы пищеварительной системы, снаружи покрыта прочным хитиновым покровом, к головогруди крепятся 4 пары ходильных ног и 2 педипальпы, спереди располагается 4 пары глаз
2) У паука ротовой аппарат сосущего типа.
3) В полости брюшка находятся паутинные железы, которые вырабатывают различные типы паутины.
4) Ловчая сеть — состоит из ловчей спиральной нити, вс спирали и радиальной нити.
5) Когда насекомое попадает в паутину, паук чувствует вибрацию паутины, он подбирается в жертве и убивает ее укусом ядовитых челюстей, или хелицер. После укуса муха перестает трясти паутину, и паук закутывает её в свои нити, вытягивая их из брюшка парой своих ног.
6) Пауки дышат с лёгочных мешков.
7)До спаривания самцы заполняют
на концах педипальп спермой, для чего они создают маленькую
сеть. Потом самцы капают на
сеть несколько капель спермы из
гениталий и набирают сперму в
цимбиумы. После спаривания были зафиксированы случаи пожирания самкой самца.
Значення риб у житті людини дуже велике – загальний світовий вилов риби складає приблизно 50 млн. т. В світовому балансі тваринних білків значення харчової продукції, яка виробляється з риби, близьке до 22% і поступається лише м’ясним (43%) та молочним (35%) продуктам.
Головна цінність риби як продукту харчування полягає в білку. М’ясо риби не поступається по своїм якостям м’ясу крупної рогатої худоби. Білі риби засвоюються організмом людини з меншими енерговитратами і майже повністю засвоюються в шлунково- кишковому тракті. Крім того, з риби отримують жир, багатий на вітаміни, в особливості на вітамін Д, який є необхідним і дітям, і дорослим. Риба – це джерело вітамінів та мінеральних речовин: К, Na, P, Mg, S, Cl, Fе, I.
Рибу радять для дієтичного харчування гіпертонікам, хворим на атеросклероз, схильним до повноти, людям, в яких хворі шлунок та печінка. Особливо корисною є печінка тріски. Калорійність такої риби, як оселедець, не менша, ніж в куриних яєць. Рибу в жодному разі не можна вживати в сирому вигляді, оскільки можливо заразитися паразитичними черв’яками, тому рибу вживають у вареному, смаженому, копченому, соленому чи консервованому вигляді. З риби готується велика кількість різноманітних страв. Крім того, рибу використовують для виготовлення кормового борошна для годування худоби, а з відходів рибної промисловості виготовляють мінеральні добрива. Кожен рік з відходів рибної промисловості виготовляють 10млн. т. кормового борошна, яким удобрюють 50млн. га сільськогосподарських угідь.
Існують види риб (наприклад, гамбузія, плотва), яких використовують в біологічному методі боротьби з личинками кровоссальних комах (наприклад, комарів), які розвиваються у водоймах.
Прісноводні риби, які харчуються рослинами, очищують водойми від зайвої рослинності, попереджуючі їх заболочування (товстолобик, білий та чорний амури).
Деякі риби, наприклад, лососеподібні, мають цінну шкіру, яка використовується для виготовлення промислових товарів.
Також досить важливе значення має спортивне риболовство, яке є одним з видів активного відпочинку на природі. Різноманітних декоративних риб тримають в акваріумах, а також у ставках. Давайте ми з вами переглянемо відео про риб, яких тримають у ставку.
Объяснение:
Объяснение:
У слабких тварин, які можуть стати поживою для інших - настороження, ці тварини постійно до всього пррислухаються, агресія у великих тварин - наприклад коли хтось може забрати їхню їжу або скривдити їхніх дітей.