Перлина – це єдиний дорогоцінний камінь, який має тваринне походження: він утворюється не в земних надрах, як алмази або смарагди, а в раковинах двостулкових молюсків. Звідки всередині раковин беруться перлини? У Стародавній Греції вважали, що це затверділі сльози русалок. В середні віки вірили, що ангели ховають в раковинах сльози сиріт і невинно скривджених, і там вони перетворюються в перлини.
Насправді перлина – це плід праць молюска по самозахисту! Вона утворюється, коли всередину раковини потрапляє сторонній предмет або паразит, дратівливий для ніжного тіла молюска. Позбутися від стороннього тіла молюск не може, і тому він захищається від чужинця, огортаючи його шарами спеціальної речовини. Робить він це точно так же, як при формуванні своєї раковини.
Внутрішній шар раковини, що виробляється мантією молюска, являє собою перламутр (нім. Perl – перли, mutter – мати; Perlmutter – «мати перлів»). Якщо ви знайдете на річковому або морському березі раковину двостулкового молюска, розгляньте її внутрішню сторону. Ви побачите, що вона покрита шаром, що відливає красивим блиском. Коли в раковину потрапляє сторонній предмет, наприклад, піщинка або паразит, мантія починає закутувати не гостя перламутром – шар за шаром. Так і утворюється перлина. Завдяки їй молюск позбавляється від незручності, яку завдає їй сторонній предмет. Замурувавши його в гладкому карбонатному кульці, молюск зменшує тертя, знижує роздратування
лизосомы - одномембранные органоиды наполненные ферментами.
функции: благодаря одномембранной оболочке и ферментам, лизосомы могут поглощать вредные вещества и переваривать их без вреда для клетки. Коме того, лизосомы участвуют во внутри- и внеш-клеточном переваривании. Выполняют функцию автолиза (переваривание старых органоидов клетки)
центриоли - немембранные органоид имеющий вид трубочек, состоящих из белковых нитей. молекулу белков объединены в микротрубочки.
функции: образование веретена деления клетки. т.е. благодаря белковым нитям и их сокращению происходит оттягивание хроматид или хромосом к полюсам клетки при ее делении.
настоящая вакуоль - одномембранный органоид характерный для клеток растений. заполнен клеточным соком с различными веществами.
функция: распределение воды между цитоплазмой и клеточным соком. Благодаря легкости при накоплении жидкости, что связано с простотой строения мембраны, подерживает тургорное давление клетки.Накапливает некоторую часть питательных веществ для органоидов клетки.
2)Энергия, необходимая для мышечного сокращения, выделяются в результате биологического окисления и распада органических веществ