В России существует около 100 заповедников. Заповедник – уникальное место природы (водное или земное), которое находится под государственной охраной. В зависимости от занимаемой территории заповедники условно делятся на крупные (Баргузинский, Кавказский, Таймырский, Алтайский, Байкальский и др.), средние (Астраханский, Дальневосточный, Воронежский, Уссурийский и др.) и малые (Кивач, Мыс Мартьян, Приокско-Террасный и др.).
Первым официальным государственным природным биосферным заповедником в России стал Баргузинский. Он основан в 1917г в Бурятии. Его площадь – 3743,22 кв.км. Заповедник создавался для сохранения семейства куньих. В 1996г. заповедник получает статус биосферного
Слід зазначити, що основною умовою сприйняття та засвоєння навчального матеріалу є увага. Вона є необхідною внутрішньою умовою будь-якої діяльності людини, формою виявлення її свідомості. Увага необхідна для того, щоб враження від предметів та явищ зовнішнього світу дійшли до свідомості людини.
Значення пам'яті в житті людини дуже велике. Абсолютно все, що ми знаємо, вміємо, є наслідок здатності мозку запам'ятовувати й зберігати в пам'яті образи, думки, пережиті почуття, рухи та їх системи. Пам'ять зберігає нам знання, а без знань немислимі ні плідна діяльність, ні успішне навчання.