Віруси можна назвати внутрішньоклітинними паразитами. Вони занадто малі , щоб можна було помітити їх неозброєним поглядом. Самі по собі розмножуватися не можуть , тому змушені вторгатися в клітини «господаря» , щоб запозичити його механізми відтворення собі подібних. Поза клітин «хазяїна » віруси неактивні.
Віруси складаються з генетичного матеріалу (ДНК або РНК) , оточені захисним шаром білка. Вони здатні до фіксації в клітинах і розвитку в них . Це клітини слизових оболонок , наприклад , дихальних шляхів. Ці клітини особливо уразливі , бо не покриті захисною плівкою.
Що таке бактерії ?Бактерії — це мікроорганізми , які складаються з однієї клітини , нехай і примітивної в порівнянні з клітинами тварин , людей і навіть рослин. Вони здатні розмножуватися самі по собі , так як вони можуть ділитися. Їх форми змінюються, і лікарі використовують ці характеристики , щоб розділити їх на групи.Бактерії існують скрізь , всередині і на поверхні наших тіл . Більшість з них абсолютно нешкідливі , а деякі навіть дуже корисні.
Але поряд з корисними і нешкідливими існують бактерії , які можуть викликати захворювання , тому що потрапляють в уразливі місця на нашому тілі або просто тому , що імунітет людини не справляється з регулюванням їх кількості.
СИНДРОМ набутого імунодефіциту (СНІД),- Завершальна стадія ВІЛ-інфекції - хронічного захворювання, що викликається вірусом імунодефіциту людини.
Назва «вірус імунодефіциту» пов'язане з поняттям імунної системи людського організму. Небезпека ВІЛ в тому, що цей вірус проникає в клітини організму і «відключає» імунну систему. Це відбувається поступово, протягом декількох (до 10-15) років. Коли імунна система перестає працювати, розвивається СНІД. Це остання стадія ВІЛ-інфекції. При СНІД навіть нешкідливі для здорової людини інфекції можуть привести до смерті.
Джерело інфекції - інфіковані люди, якими можуть бути і хворі з усіма клінічними проявами СНІДу і вірусоносії, т. Е. Зовні здорові люди, в крові яких циркулює вірус.
На даний час виявлено такі шляхи зараження ВІЛ-інфекцією:
O при переливанні зараженої крові та деяких її препаратів;
O через забруднені кров'ю медичні інструменти, а також інструменти для ін'єкцій (шприци, голки і т. Д.);
O при статевому контакті ( «статевий шлях» передачі);
O від матері дитині (так званий «вертикальний» шлях передачі).
Вірус ВІЛ не стабільний і здатний жити тільки в рідинах організму людини і тільки всередині клітин. У зв'язку з цим не існує небезпеки заразитися при поцілунках і побутових контактах, при користуванні загальним туалетом, через укуси комах, через слину, питну воду і харчові продукти.