Головний мозок птахів відрізняється від мозку рептилій великими загальними розмірами, значним розвитком півкуль і зорових бугрів, дуже великим мозочком і малими нюховими частками.
Великі розміри півкуль переднього мозку вказують на порівняно високу психологічну організацію птахів. Вона виявляється перш за все у властивості швидко виробляти умовні рефлекси. Завдяки цьому птахи легко пристосовуються до змін навколишнього середовища. Мозкові згини виявлені різко. Як і в рептилій, значна частина переднього мозкуутворена його дном – смугастими тілами, а покрівля представлена переважно первинним склепінням і розвинена слабо.
Великі розміри мозочка обумовлені здатністю птахів до польоту, що вимагає дуже точної і швидкої координації рухів. Мозочок зверху з’єднується з півкулями, а ззаду прикриває значну частину довгастого мозку. Він складається в основному із середньої частки – черв’ячка, покритого поперечними борознами.
Проміжний мозок розвинений слабо. На дні його, як і в інших хребетних, розташований нижній мозковий придаток, або гіпофіз. Епіфіз виявлений недостатньо.
Головних нервів 12 пар, але 11-та пара диференційована не повністю. Значна кількість функцій, які у ссавців виконуються на рівні кори, у птахів локалізуються в зорових буграх середнього мозку.
Спинний мозок, як і в рептилій, має потовщення в ділянках нервів плечового і поперекових сплетінь.
1. механическая обработка пищи, смачивание, обеззараживание, расщепление углеводов, определение вкуса и качества пищи (ротовая полость)
2. переваривание белков, всасывание воды и некоторых др. веществ (толст. кишечник)
3. удаление из органов вредных или не переваренных веществ ()12-типёрстная кишка)
Исходя из функций питательных веществ: Получение энергии и строительного материала из пищи.
Кровеносная:
насыщение органов кислородом и распространение питательных веществ по организму