Білки — важливий клас біологічних макромолекул, що містяться у всіх біологічних організмах, та складаються переважно з вуглецю, водню, азоту, фосфору, кисню і сірки. Всі білки є полімерами амінокислот. Ці полімери також відомі як поліпептиди і складаються з послідовності 20 різних L-α-амінокислот, що також називаються амінокислотними залишками. Для ланцюжків довжиною приблизно до 40 залишків замість терміну «білок» частіше використовується термін «пептид». Щоб бути здатним виконувати свою біологічну функцію, кожен білок приймає одну або більше конформацій, що утворюються за до ряду нековалентних взаємодій, таких як водневі зв'язки, іонні, вандерваальсівські і гідрофобні взаємодії. Для того, щоб зрозуміти функцію білків на молекулярному рівні, часто необхідно визначити тривимірну структуру білків. Галузь біології, що займається встановленням структури білків, називається структурною біологією та використовує такі методи як рентгеноструктурний аналіз і ЯМР-спектроскопія.
Число залишків, необхідне для виконання більшості специфічних біохімічних функцій, становить близько 40—50, що, здається, є нижчою межею розміру переважної більшості доменів. Розміри білків (але не пептидів) змінюються від цієї нижчої межі до кількох тисяч залишків в багатофункціональних або структурних білках. Оцінка середньої довжини більшості білків становить близько 300 залишків. Білки також часто формують білкові комплекси, що складаються з білкових субодиниць, наприклад багато тисяч молекул актину збираються у довгі мікрофіламенти.
ПЕРВОЦВЕТ ВЕСЕННИЙ - широко распространенное растение, встречающееся по лугам, степям, полянам, опушкам, лесам, вырубкам. Цветет в апреле-мае. Лекарственное, декоративное. В листьях весеннего первоцвета -6% витамина С. Всего в двух ароматных листках содержится суточная норма витамина С.
БЕЛОКРЫЛЬНИК БОЛОТНЫЙ - часто встречается по болотам, топким берегам водоемов, торфяным канавам. Цветет в мае-июне. Растение ядовитое. Высушенные и обработанные богатые крахмалом корневища могут использоваться в пищу.
ВЕНЕРИН БАШМАЧОК - северная орхидея. Из-за своей губы (а у этого растения она особенно вздута) цветок действительно напоминает туфельку. В народе поэтому назвали ее "марьин башмачок", "кукушкин башмачок", "богородицын сапожок". КАСАТИК ЖЕЛТЫЙ - многолетник с толстым корневищем и плотным, прямостоячим, ветвистым в верхней части стеблем. Листья длинные, мечевидные, с ясно заметной средней жилкой.
КУПАЛЬНИЦА ЕВРОПЕЙСКАЯ - многолетник с коротким корневищем и шнуровидными корнями, прямостоячим, простым стеблем. КУБЫШКА ЖЕЛТАЯ - крупное, водное, многолетнее растение с подводным, горизонтальным корневищем. Листья плавающие, плотные, с сердцевидным основанием. Цветки крупные, желтые, выдаются из воды на 5-6 см.
Растет в мелких водоемах, озерах, медленно текущих реках.