объяснение:
закодированная в днк генетическая информация реализуется в результате экспрессии генов. экспрессия генов включает транскрипцию (копирование информации с днк на синтезируемую рнк) и последующую трансляцию (синтез на матрице рнк соответствующего белка).
возможен поток информации и в направлении от рнк к днк, этот процесс носит название обратная транскрипция. в то же время информация не передается от белков нуклеиновым кислотам. однако следует отметить, что белки играют важную роль в осуществлении процессов передачи информации, как между нуклеиновыми кислотами, так и от нуклеиновых кислот к белкам.
описанные информационные взаимоотношения между днк, рнк и белками могут быть представлены в виде схемы:
рассмотрим более подробно процессы репликации, транскрипции и трансляции.
У природі
■ Віруси регулюють чисельність своїх хазяїв.
■ Віруси є чинником зміни генетичної інформації організмів (з до вірусів відбувається горизонтальне перенесення генів, тобто передача генетичної інформації між особинами різних видів; найбільш ефективними чинниками мінливості геному є ретровіруси, які можуть переносити гени із клітини в клітину різних тварин, наприклад однакові ділянки вірусної ДНК виявлені в геномах миші, кота, свині й людини).
Для людини
■ Спричинення вірусних захворювань рослин, людини і тварин.
■ Використання в біологічному методі боротьби зі шкідливими видами (наприклад, вірус міксоматозу для боротьби з масовим розмноженням кролів в Австралії).
■ Застосування в генетичній інженерії (наприклад, для перенесення генів у клітини бактерій).
■ Для розпізнавання та лікування бактеріальних захворювань (наприклад, ефективним нині є лікування бактеріозів за до бактеріофагів у поєднанні з антибіотиками, оскільки багато форм патогенних бактерій стають стійкими до певних ліків).
Отже, віруси є необхідною ланкою в структурі живої природи і відіграють як негативну, так і позитивну роль для людини.