Еритропоез це одна з різновидів процесу гемопоезу (кровотворення), в ході якої утворюються червоні кров'яні клітини (еритроцити). Еритропоез стимулюється зменшенням доставки кисню до тканин, яке детектується нирками. Нирки у відповідь на тканинну гіпоксію або ішемію виділяють гормон еритропоетин, який стимулює еритропоез [2]. Цей гормон стимулює проліферацію і диференціацію клітин-попередників червоного кров'яного паростка, приводячи тим самим до прискореного еритропоезу в кровотворних тканинах і до збільшення виходу еритроцитів в кров.
Ендемічний зоб - це видиме збільшення щитовидної залози, яке розвивається на тлі йододефіциту. Внаслідок розростання тканини шия пацієнта деформується.
Зоб найчастіше діагностують у жителів ендемічних районів з низьким вмістом йоду у воді, продуктах харчування. У Росії тривожними регіонами є Алтай, Північний Кавказ, Урал, Сибір, Далекий Схід. Після аварії на Чорнобильській АЕС в зону ризику потрапляють жителі заражених районів. На тлі йододефіциту щитовидна залоза накопичує радіоактивний йод, який стимулює ріст пухлин.
Тирозин Пролин Глицин Глутамин Глютаминовая кислота Аргинин Цистеин Серин Гистидин Аспаргин Аспаргиновая кислота Аланин Валин Триптофан Треонин Метеонин Фенилаланин Лизин Изолейцин Лейцин