Ощутив колебания здания, увидев качание светильников, падение предметов, услышав нарастающий гул и звон бьющегося стекла, не поддавайтесь панике (от момента, когда вы почувствуете первые толчки до опасных для здания колебаний, у вас есть 15-20 секунд);
- быстро выйдите из здания, взяв документы, деньги и предметы первой необходимости;
- покидая помещение, спускайтесь по лестнице, а не на лифте;
- оказавшись на улице, оставайтесь там, но не стойте вблизи зданий, а перейдите на открытое пространство;
- держитесь в стороне от нависших балконов, карнизов, парапетов, опасайтесь оборванных проводов;
- если вы находитесь, в автомобиле, оставайтесь на открытом месте, но не покидайте автомобиль, пока толчки не прекратятся.
Если вы вынужденно остались в помещении:
- встаньте в безопасном месте: у внутренней стены, в углу, во внутреннем проёме или у несущей опоры;
- если, возможно, спрячьтесь пол стол - он защитит вас от падающих предметов и обломков;
- держитесь подольше от окон и тяжёлой мебели; - если с вами дети - укройте их собой;
- не пользуйтесь свечами, спичками, зажигалками - при утечке газа возможен пожар.
Извержение вулкана - это выброс из конической горы с кратером на вершине огня, лавы, пепла, горючих газов, паров воды, обломков горных пород. Лава и другие раскаленные извергаемые вещества стекают по склонам гор и выжигают все, что встречают на своем пути, принося человеческие жертвы и материальные убытки. Наибольшую опасность при извержении вулкана представляют лавовые потоки, тучи пепла и газов, взрывная волна и разброс обломков, водные и грязекаменные потоки, сильные колебания климата, обусловленные загрязнением атмосферы вулканическими газами, аэрозолями.
Единственный действенный способ спасения людей при извержении вулкана - эвакуация
1. Парк - територія з природною чи спеціально посадженою рослин- І ністю, алеями, водоймами, скульптурами та різними спорудами; при-1 значена для прогулянок та відпочинку.
2. Перші парки виникли разом із першими містами. Цікаво, що у багатьох європейських мовах, зокрема англійській, поль ській, українській, французькій, чеській, слово «парк» звучить однаково
У парках Давньої Греції відбувались і спортивні змагання, і бе сіди науковців. Найстаріший міський парк України — парк імені Івана Франка — знаходиться у м. Львові. Він був закладений на місці старовинного саду ще в XVI столітті. Гордість парку — най старіша каштанова алея в Україні, що була висаджена на початку XX століття. Закладені давніми творцями правила створення пар ків використовуються й дотепер. Окрім парків, люди навчилися створювати сади. їх висаджу вали на території монастирів, біля замків та палаців правителів. Нам добре відома й українська традиція — обов'язково мати садок біля хати.
3. Творці парку зробили все, аби він нагадував Грецію — бать ківщину Софії Потоцької. Тому в парку можна побачити неймо вірну кількість скульптур давньогрецьких богів і поетів. Храми, гроти, альтанки і фонтани також носять імена давньогрецьких богів і муз.
4. Благодійник і патріот, Василь Тарновський (молодший) захоп лювався козацькою добою і став завзятим колекціонером україн ських старожитностей. Він зібрав унікальні козацькі предмети: шаблю Богдана Хмельницького, особисті речі і портрети гетьма нів і старшин. Самого господаря Качанівки друзі жартома назива ли «гетьманом». Його колекція стала основою Музею українських старожитностей у Чернігові, який розпочав діяльність 1907 року. І хоча тоді ще не було держави під назвою Україна, проте вже існував її музей.
5. До сільських дітей у Качанівці ставилися досить гарно.
6. Дізналися те, що парки створювалися з появою перших міст, а сади в свою чергу створювалися в парках.
7. Тому що, «Софіївка» уславилася і своєю рослинністю, оскільки упро довж всієї історії парку тут було висаджено і культивовано понад 2000 видів дерев і кущів з різних країн.
8. Тарновський-молодший зібрав понад 700 малюнків та рукописів Тараса Шевченка. Він упорядковував могилу
Кобзаря, був авто ром ескізу хреста на Чернечій горі в м. Каневі, що на Чернігівщ и ні. Окрім того, пожертвував чимало на спорудження пам'ятника Богдану Хмельницькому в м. Києві, Івану Котляревському.