Поле атмосферного давления в южном полушарии, в Антарктиде, представляется в следующем виде. На северной границе Южного океана и в субтропической области южного полушария наблюдается цепочка обширных, вытянутых в долготном направлении, областей повышенного давления атмосферы, или, как говорят, антициклонов. Далее к югу вокруг Антарктиды расположены три замкнутые цепочки центров пониженного давления — циклонов, разделенных областями с более высоким давлением, именуемыми гребнями высокого давления.
Циклоны двух северных цепочек больше по размерам, чем циклоны южной цепочки, расположенной непосредственно у берегов материка. Циклоны северной цепочки имеют более низкое давление. Самая северная цепочка менее регулярна, чем средняя. Над материком Антарктиды расположена область повышенного давления.
Радіаційні процеси і явища, що відбуваються в атмосфері і на земній поверхні, є важливими кліматичними чинниками і показниками. Вони взаємопов'язані з іншими кліматичними показниками: атмосферного тиску і вітру, температурами повітря і ґрунту, річними сумами опадів та їх розподілом протягом року, характеристиками хмарності, снігового покриву, зволоження території, випаровування та ін. (Про них ішлося вище, тому використайте наведені відомості для відповіді на це питання.)
Сумарна сонячна радіація впливає на стан земної поверхні і нижніх шарів атмосфери. її надходження обумовлюється тривалістю дня, хмарністю і прозорістю атмосфери, висотою Сонця. Для території України характерним є майже широтний розподіл показників прямої і сумарної річної радіації. Взимку сумарна радіація змінюється від 250 до 420 МДж/м2. А от влітку показники цієї радіації мають значення від 1680 до 2100 МДж/м2. У цю пору року відмінності в надходженні радіації зумовлюються рельєфом, лісистістю, станом атмосфери в промислових районах, великих містах. Значна частина сонячної радіації відбивається від земної поверхні й повертається в атмосферу. Альбедо має найвищі показники в зимовий період (70—80 %) при наявності снігового покриву. Влітку на більшій частині території України альбедо коливається в межах 17—20 %.
Географічне положення є складною категорією й характеризується взаємовідношенням об'єкта з його зовнішнім середовищем та завжди індивідуалізує географічний об'єкт. У географічному положенні відображається така його ознака, як позиційність. Це наддає кожному географічному об'єкту унікальності. У світі немає двох об'єктів, наприклад, держав, які мали б однакове географічне положення. Можна стверджувати, що географічне положення - це завжди властивість об'єкта, в якому одночасно відображається відношення до інших об'єктів і територіальних систем. Отже, географічне положення - це завжди властивість об'єкта, що залежить як від самого об'єкта, положення якого визначається, так і від того оточення, з яким він взаємодіє чи буде взаємодіяти.
Географічне положення є результатом попереднього розвитку держави. Воно суттєво впливає на розвиток усіх її підсистем - економічної, соціальної, політичної і демографічної. У географії положення країни розглядається як важливий чинник її перспективного розвитку і функціонування. Наприклад, приморське положення Франції, її вихід у Середземне море та Атлантичний океан було сприятливим чинником розвитку промислового виробництва на дешевій заморській сировині, стимулювало колонізаційну політику поза Європою.
Учені-географи до основних ознак географічного положення відносять: дистанційність, детермінованість і потенційність. Дистанційність - це вигідність (чи невигідність) географічного положення залежно від зміни відстані між об'єктами, що взаємодіють. При цьому віддаль може виражатися не лише в одиницях довжини, а й у віртуальних показниках, які характеризують відносини між абстрактними поняттями. Географічне положення можна вважати визначеним (без урахування випадкових чинників), тобто детерміноване. Воно тією чи іншою мірою є головним, визначальним фактором розвитку людського суспільства. Потенційність географічного положення полягає в його невичерпних можливостях, що можуть бути використані для забезпечення суспільних потреб.
Объяснение: