Великий влив на формування клімату здійснює циркуляція повітряних мас. Над материком панують холодні і сухі арктичні повітряні маси, помірні (континентальні і морські) і тропічні. У їх переміщенні велику роль відіграють північно-східні полярні вітри, західні вітри помірних широт і північно-східні пасати. Проте вплив західного переносу повітряних мас з Тихого океану обмежується лише узбережжям і західними схилами Кордильєр. Натомість холодні арктичні маси безперешкодно можуть проникати далеко на південь, а теплі тропічні з півдня – далеко на північ.
Підстильна поверхня – рельєф і океанічні течії – впливають на розподіл тепла і вологи на материку. Через рівнинний рельєф на більшій частині материк відкритий впливові Північного Льодовитого океану і Атлантики. Натомість високі Кордильєри на заході утруднюють проникнення вологих повітряних мас з Тихого океану. На клімат узбереж впливають течії: теплі (Гольфстрім, Аляскинська) здійснюють отеплюючий уплив, холодні (Каліфорнійська, Лабрадорська) – охолоджуючий.
Северный Кавказ занимает юг Русской равнины, Предкавказье и северные склоны Кавказских гор. Площадь 355 тыс. км2. В составе района — Краснодарский, Ставропольский края, Ростовская область и 7 республик: Дагестан, Кабардино-Балкария, Северная Осетия, Адыгея, Карачаево-Черкессия, Ингушетия и Чечня.Геополитическое Северного Кавказа положение исключительно важное. Северный Кавказ имеет выход к трём морям: Черному, Азовскому, Каспийскому.Климат Северного Кавказа — умеренно-континентальный, на черноморском побережье — субтропический.
Объяснение: