Відповідь:
Відхо́ди — будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності та не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення [1]. Відходи також є об'єктом права власності . Право власності на відходи може переходити від однієї особи до іншої.
Винятком із зазначеної категорії речовин є невловлювані газоподібні речовини, що викидаються безпосередньо у повітря, наприклад, діоксиди вуглецю та азоту, аерозольні димові часточки, а також речовини, в основному розчинні, що скидаються із стічними водами у водні об'єкти (крім тих, які акумулюються і підлягають вивезенню у спеціально відведені місця).
Пояснення:
Класифікація промислових відходів
Класифікувати тверді промислові відходи можна за такими ознаками:
за галузями промисловості (відходи паливної, металургійної, хімічної та інших галузей);
за конкретними виробництвами (відходи сіркокислотного, содового, фосфорокислотного та інших виробництв);
за агрегатним станом (тверді, рідкі, газоподібні);
за горінням (горючі та негорючі);
за методами переробки;
за можливостями переробки (вторинні матеріальні ресурси (ВМР), що переробляються або плануються надалі перероблятися, і відходи, що на даному етапі розвитку економіки переробляти недоцільно);
за рівнем небезпеки (промислові відходи поділяються на чотири класи небезпеки).
Відходи сфер виробництва і сфери споживання залежно від фізичних, хімічних і біологічних характеристик усієї маси відходу або окремих його інгредієнтів поділяються на чотири класи небезпеки:
Перший — надзвичайно небезпечні
Другий — високонебезпечні
Третій — помірнонебезпечні
Четвертий — малонебезпечні
Клас небезпеки відходів встановлюється залежно від вмісту в них високотоксичних речовин розрахунковим методом або згідно з переліком відходів, наведених у Державному класифікаторі відходів. На всі види відходів розробляється технічний паспорт згідно з Міждержавним стандартом ДСТУ-2195-93, дія якого поширюється на 10 країн СНД.
Тверді побутові відходи (ТПВ). До твердих побутових відходів відносять картон, газетний, пакувальний або споживчий папір, всіляку тару (дерев'яна, скляна, металева); предмети та вироби з дерева, металу, шкіри, скла, пластмаси, текстилю та інших матеріалів, що вийшли з ужитку або втратили споживчі властивості; зламані або застарілі побутові прилади, — сміття, а також сільськогосподарські та комунальні харчові відходи[1]. В Україні сортують 4 % побутових відходів, решту спалюють або вивозять на сміттєзвалище.
рідкі побутові відходи (стічні води, фекалії)
Також є відходи які не можна викидати на смітник це:
Батарейки
Люмінісцентні лампи зважаючи на вміст у них ртуті, належать до надзвичайно небезпечних відходів. Один грам цієї речовини здатний забруднити понад 3 300 000 куб. м повітря. При цьому у кожній лампі міститься приблизно 4 мл ртуті. Потрапляючи в організм людини ця речовина сильно вражає нервову систему, нирки, печінку.
Скляні градусники які також містять смертельно небезпечну для здоров’я ртуть, приймають за певну плату на утилізацію спеціалізовані підприємства. Примітно, що термометри радянського зразка мають до 500 мг ртуті.
Невикористані ліки або ліки з вичерпаним терміном, які містять потужні хімікати, можуть забруднити ґрунт, воду або ж повітря. Утилізацією такого типу сміття займаються певні організації або власне аптеки.
Побутова електроніка
Побутова техніка (холодильники, кондиціонери і т.д.), до складу якої входять охолоджувачі, утеплювачі та інші речовини, які завдають непоправної шкоди довкіллю, необхідно здавати на утилізацію спеціалізованих організаціям.
Невикористані феєрверки або те, що від них залишилося, ні в якому разі не можна викидати на смітник. Такі відходи можуть утилізувати пожежники.
Пластикові запальнички навіть з невеликою кількістю пального можуть легко займатися. Частково використані або бутанові запальнички необхідно здавати у спеціальні центри утилізації побутових відходів.
Шини, які теж завдають чимало шкоди довкіллю, теж необхідно здавати на переробку.
Фарби, розчинники, а також вимазані у них щітки та пензлики можуть стати причиною пожежі на сміттєзвалищі та потрапляння токсичних речовин у повітря. Такі відходи краще здати до центру переробки небезпечних побутових відходів.
Клеї та лаки, які містять розчинники та інші токсичні речовини, не можна викидати на смітник у рідкому стані. Такі відходи необхідно висушити або віднести до центру утилізації побутових відходів.
Надіюсь хватить для міні проекту
Бажаю удачі!!!
- Как вы думаете, существуют ли какие-то особенности в развитии населения? С чем они могут быть связаны?
- Почему в отличие от других государств у нас не возникает проблем с демографией?
(Заслушать ответы учащихся)
- Предлагаю более подробно познакомиться с географией населения нашей республики.
Изучение нового материала
В чем же особенности динамики развития населения КР.
Слайд 2 – Обратимся к истории.
В 1897 году 663 000 человек. В годы первой мировой и гражданской войн численность населения (1913-1920 гг.) снизилась на 0,5% (на -3315 чел), с 1920-1940 гг. рост составил 77% (на 510510 чел). Основной причиной роста в эти годы были естественный прирост и переселение из Европы квалифицированных рабочих промышленности и работников народного образования.
Слайд 3 – За годы Великой Отечественной войны общая численность населения незначительно изменилась, так как в Кыргызстан принял переселенцев из оккупации.
Слайд 4 – Самый высокий рост численности населения происходил после 1950 года. Главная причина роста – естественный прирост населения.
Численность населения Кыргызстана на 1 марта 2020 года составила 6 млн 542 тыс. человек (108-е место в списке стран по численности населения).
Слайды 5-6 – Население регионов Кыргызстана. Однако, наблюдаются значительные различия при сравнении темпов роста населения по внутриреспубликанским регионам. Лидирующее место по численности населения до 2017 года занимали Ошская и Джалал-Абадская области.
Слайды 7-8 – К 2020 году лидерами по численности населения признаны Ошская и Чуйская области, а также города Бишкек и Ош.
Воспроизводство населения
Слайд 9 – Рост численности населения зависит от характера его воспроизводства (естественного движения населения).
Воспроизводство населения – совокупность процессов рождаемости, смертности и естественного прироста, которые обеспечивают возобновление и смену людских поколений.
где К – коэффициент, еп – естественный прирост, р – число родившихся (рассчитывается на 1000 человек), у – число умерших.
Слайд 10 – Показатели рождаемости зависят от социально-экономических факторов: материальное обеспечение, уровень культуры и здравоохранения, занятость женщин на производстве, вероисповедание и др..
Слайд 11 – С последнего десятилетия века динамика активных демографических процессов в КР претерпела значительные изменения. Одними из основных причин стали распад СССР и экономический кризис, что и в последующем продолжало оказывать неблагоприятное влияние на складывающуюся ситуацию. На ней отразилось и падение уровня жизни значительной части населения страны, наблюдаемое в конце ХХ века.
Слайд 12 – В нашей стране достаточно высокий процент населения, живущего около черты бедности. Но по национальному обычаю кыргызского народа, сохраняется традиция многодетности (особенно в сельской местности). Многодетные семьи заслуживают особого уважения и поддержки. Несмотря на материальные трудности, в таких семьях воспитывают дружных и трудолюбивых детей.
Слайд 13 – Рост числа рождаемости зависит и от числа браков.
Семья – это начальная ячейка общества.
Функция семьи: воспитание детей, забота о пожилых людях, традиционная смена поколений.
Вступление в брак с 18-летнего возраста (для женщин детородный возраст).
Священный обычай, присущий кыргызскому народу, - совместное проживание в одной семье не только мужа и жены с собственными детьми (простая семья), но и представителями семьи 3-4 поколений (сложная семья).
Слайд 14 – Необходимо отметить, что исламская религия не поощряет разводы. В связи с этим число разводов низкое, особенно в сельской местности, в городах в 2-3 раза выше.
Слайд 15 – Важный фактор, влияющий на динамику населения – смертность. Показатель смертности зависит от материальных условий жизни (питание, санитарно-гигиенические условия труда и быта), продолжительности жизни, связан с полом и распространенными региональными заболеваниями.
Слайд 16 – Основные причины смертности в Кыргызстане: заболевания сердечно-сосудистой системы, органов дыхания. Немаловажную роль играют и несчастные случаи.
В целом невысокая смертность по республике связана с относительно молодым возрастом населения.
Средняя продолжительность жизни населения КР
Слайд 17 - Как вы думаете, что может влиять на продолжительность жизни человека? (ответы учащихся)
Заслушав, корректируя ответы учащихся, отметить, что средняя продолжительность жизни мужчин 64 года, у женщин – 72 года. Отметить, что большое значение повышения С.П.Ж. населения имеет семья – ячейка общества, выполняющая функции воспитания детей, заботы о стариках.
Возрастная и половая структура населения
Слайд 18 – А теперь познакомимся с особенностями возрастной и половой структурами населения Кыргызстана. Знание этих составляющих необходимо для планирования развития производства, формирования бюджета страны
Слайд 19 – В жизни человека выделяют три возрастных периода:
Дотрудо возраст (0 – 15 лет),
Трудо возраст (16 – 59 лет),
Послетрудо возраст (более 60 лет).
Второй, четвертый и пятый