Загалом за висотою над рівнем моря материк поділяють на дві частини: Низьку Африку й Високу Африку. Рельєф Низької Африки, яка охоплює північну та західну частини материка, має висоти до 1 000 м. У цій частині розташовані великі рівнини. Висоти Високої Африки, що охоплює східну і південну частини материка, перевищують 1 000 м. У кайнозойській та мезозойській ерах у межах Високої Африки Африкано-Аравійська платформа піднімалася, внаслідок чого з часом утворилися Ефіопське нагір'я та Східноафрикамське плоскогір'я. Водночас опускання окремих блоків платформи на сході Африки зумовило виникнення цілої системи глибоких розломів у земній корі, що утворили Великий Африканський грабен. Головний вододіл Африканського материка проходить по найбільш піднятій східній окраїні материка, тому більше 1/3 поверхні має стік в Атлантичний океан, усього лише 1/6 — в Індійський океан, ще менше— у Середземне море. Близько І/З поверхні Африки (приблизно 9 млн км2) не має стоку в океан і належить до басейнів внутрішнього стоку або взагалі позбавлена поверхневого стоку. Таким чином площа басейну Атлантичного океану значно більша, ніж площа басейну річок Індійського океану. Будова материка безпосередньо вплинула на довжину річок: ті, що впадають в Атлантичний океан, протікають по більш рівнинній території, яка займає значну площу материка, а тому вони довгі.
у 1903–1911 рр. проводив ічні дослідження басейну ріки дністер (підкарпаття і поділля); розробляв теоретичні й методичні основи ії, обґрунтував структуру ічної науки; підготував її понятійно-термінологічного апарату. напередодні 1-ї світової війни розробляв основи фізичної ії й ії україни в її етнічних межах. з початку світової війни заклав основи української політичної і воєнної ії, обґрунтував територіально-ічний аспект державної незалежності української нації, популяризував економіко-, соціально- й ічні знання про україну серед європейських народів.
степан рудницький зробив значний внесок у розвиток фізичної, політичної та соціально-економічної ії україни, а також історичної ії та ії населення нашої держави, картографії. він є автором понад 150-ти наукових праць, багатьох карт. писав українською, німецькою та польською мовами, праці видавалися також французькою, ійською, чеською, італійською, угорською, шведською мовами, що сприяло популяризації знань про україну, її територію і народ. підготував і видав шкільні підручники з ії україни. своїми науковими працями с.рудницький охоплював не лише питання ії, але й проблеми суміжних наук – історії, астрофізики, геології, політології, етнографії. як зазначає проф. о. шаблій, „наукові і науково-популярні праці с. рудницького є вагомим вкладом у підвалини української державності в той складний час, коли перед нею однозначно стояло питання: „бути чи не бути? ”, в становлення національної самосвідомості українського народу. за своїм значенням у царині українознавства вони співмірні з науковим внеском акад. м.грушевського”.