А1. Какой субъект, входящий в состав Европейского Севера, расположен полностью южнее Северного Полярного круга? Вологодская область.
А2. В каком регионе Европейского Севера одним из видов народных промыслов является «Шемогодская резьба по бересте»? Вологодская обл.
АЗ. В каком субъекте Европейского Севера находится сверхглубокая скважина глубиной около 14 км? Мурманская область.
А4. Монастырь на островах Белого моря. Соловецкий.
А5. Какое название носил Архангельск до переименования? Новые Холмогоры.
А6. Почему горы на Кольском полуострове имеют название Ловозерские тундры? Потому что они расположены на берегу озера.
А7. Где на территории Европейского Севера ведется добыча коксующегося угля?Воркута.
А8. Единственная АЭС на территории Европейского Севера? Кольская.
II. Задания с кратким ответом. Закончите предложения.
В1. Назовите отрасли специализации сельского хозяйства Европейского Севера.На севере региона развиты оленеводство, рыболовство, охота и промысел на тюленя.На юге развито молочное скотоводство и свиноводство, а также растениеводство (лён, ячмень, овёс, рожь, овощи).
III. Задания с развернутым ответом.
С1. Узнайте по описанию субъект РФ, входящий в состав Европейского Севера, и ответьте на дополнительные вопросы:
Область, знаменитая на весь мир маслом и кружевами, крупнейшим в стране предприятием «Северсталь».Это Вологодская область.
1) Город металлургов.Череповец.
2) Родина Деда Мороза.Великий Устюг.
3) Главная река.Сухона.
Объяснение:
Людина – творіння природи, її унікальна і розумна частина. Природа й людина взаємопов’язані і впливають одна на одну.
Людина живе в оточенні тіл природи. Рослини дають їй продукти харчування, корм для свійських тварин, сировину для промисловості, речовину для виготовлення ліків тощо.
Тварини забезпечують людину цінними продуктами харчування. Вони є зручним видом транспорту у важкодоступних місцях земної поверхні (гори, пустелі) і в сільській місцевості. Хутро, шкіра та вовна деяких тварин забезпечують людину теплим одягом.
У давнину люди майже повністю залежали від природи. З часом, вивчивши природу, вони навчилися не лише пристосовуватися до неї, але й активно змінювати її в бажаному для себе напрямі. Вплив господарської та інших видів діяльності людини на природу зростає з року в рік. Доволі часто цей вплив завдає невиправних змін природі. Через активну й не завжди раціональну діяльність людина все частіше стає причетною до зникнення представників живої природи – тварин і рослин. Надмірне промислове будівництво, осушення заболоченої місцевості, вирубування лісів призводить до зникнення рослин і тварин на великих площах.
Господарська діяльність людини, як правило, негативно впливає на природу. Промислові підприємства забруднюють своїми відходами воду, повітря, ґрунти. Кількість викидів забруднюючих речовин за останні десятиріччя значно збільшилася. Наприклад, обсяг води, забрудненої промислово-побутовими відходами, становить понад 16 % річкового стоку. Спалювання палива призводить до щорічного викидання в атмосферу понад 1 млрд. тонн продуктів неповного згоряння. У великих містах щороку накопичується величезна кількість побутового сміття, знищення якого становить значні труднощі.
Основні райони забруднення – це міста й промислові центри. Зосередження промислових підприємств, сотень тисяч автомобілів на обмеженій території призводить до збільшення запилюження й загазованості повітря. Концентрація пилу в місті є в 150 разів вищою, ніж над океаном, і в 15 разів вищою від сільської місцевості.
Людина, втручаючись у природу, повинна пам’ятати, що природа залишається єдиним і незмінним джерелом усіх багатств, які потрібні людині для існування. Тому головний обов’язок кожної людини і всього суспільства в цілому – це дбайливе ставлення до природи, збереження представників рослинного і тваринного світу.
Зберегти природу, примножити її багатства – справа державної важливості. Тому й приймають у нашій державі закони на користь збереження природи. Важливу роль у цьому відіграють природоохоронні території. Це заповідники, національні парки й ботанічні сади, яких в Україні чимало. На цих територіях забороняється вести господарські роботи, полювати на тварин, збирати насіння й плоди рослин.
Запам’ятай! Людина – частина природи. Її життя, з одного боку, залежить від умов існування, а з другого – її діяльність впливає на них. Щоб зберегти життя на Землі, людина повинна охороняти природу.