Береговая линия Африки изрезана слабо: есть один большой залив (на западе материка) - Гвинейский, который неглубоко врезается в сушу, и один крупный полуостров (на северо-востоке) выступающий в Индийский океан
Более или менее значительные нарушения береговой линии представляют собой «риасы», обширные эстуарии, образовавшиеся в результате затопления речных долин. Но все эти громадные эстуарии в большей своей части занесены илом. Береговая линия очень слабая изрезанность берегов — одна из главных характерных особенностей африканского континента.
Саме людина є причиною власних побоювань iз приводу природи, як будинок, що дає ïжу, тепло й iншi умови для його нормального життя. Людська дiяльнiсть є досить агресивною й активно руйнуючою (перетворюючоï) силою на нашiй планетi. Людина iз самого початку свого розвитку почувала себе хазяïном усього, що його оточує. Але, як говорить прислiв'я: “Не рубай сук, на якому сидиш”. Одне невiрне рiшення й, можливо, знадобляться десятки, а те й сотнi рокiв на виправлення фатальноï помилки. Природний баланс досить тендiтний. Якщо серйозно не задуматися про свою дiяльнiсть, то ця сама дiяльнiсть неодмiнно почне душити саме людство. Це ядуха вже почалася в якiмсь ступенi i якщо його не зупинити, то воно моментально почне розвиватися з неимоверно швидкою швидкiстю . Однак першi кроки назустрiч природi вже робляться, природу починають поважати, доглядати за нею й пiдтримувати в нiй елементарний порядок. Хоча й надходять всi новi й новi забруднення, величезне число усувається, але це мало. Забруднення потрiбно не усувати, а запобiгати Потрiбно всесвiтнє об'єднання, довга, злагоджена й цiлеспрямована дiяльнiсть рушiйних i виробляючих сил планети Але, спочатку, для того, щоб боротися проти впливу людини на навколишню природу необхiдно з'ясувати вплив людськоï дiяльностi на окремi роздiли природи.
Горох овочевий - одна з найхолодостійкіших овочевих культур. Сходи його на поверхню ґрунту з’являються за температури 4°С. Короткочасне зниження температури повітря до мінус 4-6°С нешкідливе для рослин. При з’явленні сходів сім’ядолі на поверхню ґрунту не виносяться. При пошкодженні сім’ядолей рослини гинуть, тому пересаджувати рослини гороху не можна.Низькі температури після з’явлення сходів у межах 8-12°С позитивно впливають на ріст кореневої системи та асиміляційного апарату. Однак, за температури повітря менше 15°С затримується квітування. Оптимальна температура для росту і розвитку рослин гороху знаходиться в межах 18-20°С. Мозкові сорти гороху менш пристосовані до низьких температур. Вони краще формують урожай за температури 20-22°С.Високі температури ґрунту (10-16°С) під час з’явлення сходів гороху негативно впливають на подальший ріст і розвиток кореневої системи, і вона відстає від надземної. Рослини ростуть повільно, прискорюється квітування та формуються дрібні боби з малою кількістю зерен.У зв’язку з тим, що горох вимагає для свого росту і розвитку невисоких температур повітря і ґрунту, в Україні найвищі врожаї його одержують в районах Лісостепу, Полісся та західних областей.Вимоги до світла. Рослини гороху досить вимогливі до світла. При його нестачі вони витягуються, листки їх набувають світло-зеленого забарвлення, послаблюються процеси фотосинтезу. Утворення бобів та зерна в них уповільнюється та затримується, внаслідок чого продуктивність рослин знижується. Загущення рослин у посівах також негативно позначається на врожайності гороху. Вони витягуються, листки передчасно жовтіють та відмирають. У зв’язку з тим, що в південних районах у літній період температури ґрунту та повітря підвищені, а тривалість дня коротша, ніж в умовах Полісся, вегетаційний період рослин затримується. При штучному скороченні тривалості дня до 10 годин деякі сорти гороху не зацвітають.Вимоги до вологості ґрунту. Оптимальна вологість ґрунту для росту та розвитку рослин гороху знаходиться в межах 80% НВ. Найбільшу потребу у вологості ґрунту рослини проявляють за 15-20 днів до квітування та масового зав’язування бобів. Тому в цей період у південних районах України рослини потрібно 2-3 рази поливати. Нестача вологи в зазначений період призводить до значного зниження врожайності. Коренева система гороху не переносить близького залягання ґрунтових вод, а також перезволоження орного шару ґрунту. На таких ґрунтах коренева система його швидко відмирає, рослини передчасно жовтіють та відмирають.