1
Қазақстанның батыс өңірінен орталық бөлігіне дейін және Орталық Азияны қамтып жатқан ірі тектоникалық құрылым. Тұран плитасына Қазақстан жерінде Тұран ойпаты, Үстірт, Маңғыстау және Бозащы түбектері, Арал маңы, Оңтүстік Торғай өңірі және Орталық Азияның (Өзбекстан мен Түрікменстанның кей аймақтары және Ауғанстанның солтүстік) біраз құрылымдары кіреді. Батысы Каспий тенізімен, шығысы Сарыарқа және Тянь-Шань қатпарлы өлкелерімен, оңтүстік Торғай ойысы арқылы Батыс Сібір плитасымен шектесетін 2 млн. км2 аймақты алып жатыр.
Объяснение:
Зменшення кількості опадів з просуванням вглиб Євразії зумовлене дією фактора, що називається "континенталітет". Континентальний клімат характеризується значними різницями в температурі між денним і нічним часами, високими літніми температурами та низькими зимовими температурами, а також невеликою кількістю опадів в порівнянні з кліматом морських регіонів.
Це зумовлено тим, що на континентах немає морів, які б зрівноважували кліматічні фактори, такі як температура повітря та вологість, і утримували б опади на певному рівні. Таким чином, в середній та східній частині Євразії, де переважає континентальний клімат, зменшення кількості опадів стає тенденцією з просуванням у внутрішні частини континенту. Найбільш відчувають це західні регіони Росії та центральні райони Азії.
Континентальні кліматичні умови можуть також бути впливом на регіони, що знаходяться на південних та північних широтах, які зазвичай більш морський клімат. Так, у проміжних зонах переміжку між континентальним та морським кліматом можуть сходитися в залежності від географічного положення.