Африка - материк, другий за величиною після Євразії, частина світу. Площа 29200 тис. км. кв., а разом з островами, що лежать біля берегів Африки - 30,3 млн. км. кв. Населення Африки становить 933 млн. чоловік. На заході Африка омивається Атлантичним океаном, на півдні - Середземним морем, на сході й північному сході - Індійським океаном і Червоним морем. На території Африки розташоване 55 держав, з них три монархії, одна (Нігерія) - федеративна республіка, решта - республіки. Всі країни, за винятком ПАР, що розвиваються, більшість з них найбідніші в світі (70% населення живе за межею бідності).
Африка - материк компактної форми, зі слабкою горизонтальній і вертикальній розчленованістю поверхні. Береги здебільшого гористі і порізані слабо, мають мало зручних бухт і гаваней. Найбільший з заток Гвійнейський. Набагато менше за розмірами затоки Сидру (Б. Сірт) в Середземному морі і Аденську. Останній омиває з півночі найбільший півострів Африки-Сомали.Самый великий з островів Мадагаскар в Індійському океані відділений від Африки Мозамбіцьким протокою. В Індійському океані поблизу узбережжя Африки знаходяться острова Pemba, Занзібар, Мафія і невеликий архіпелаг Сокотра, а також архіпелаги Коморських островів, Сейшельських, Амиралтских і Маскаренських. В Атлантичному океані недалеко від Африки лежать острова Мадейра, Канарські, Зеленого Мису. Дуже невеликі острови Анлобон, Сан-Томі. Principe і Фернандо-За розташовані в Гвінейській затоці.
Географічне положення Африки відмінно від інших континентів, оскільки вона розташована майже симетрично по відношенню до екватора: її сама північна точка-мис Энгела лежить під 37°20"; пн. ш., найпівденніша точка мис Голковий під 34°5" пд. ш. Таким чином, Африка майже цілком знаходиться між двома тропіками і лише північної і південної околицями заходить в субтропічні широти.
Особливістю географічного положення конфігурації Африки є неоднакова площа суші на північ і на південь від екватора, що має важливе значення в прояві зональності ландшафтів. Північна половина материка більш ніж у два рази ширше південної: від Зеленого Мису на заході до мису Рас-Хафун на сході відстань 7500 км; ширина південної половини не перевищує 3100 км.
В геологічному відношенні Африка - переважно докембрийская платформа, фундамент якого виступає на поверхню в межах Нубийско-аравійського, Аххагарского, Регибатского та інших щитів. Складчасті гори розташовуються лише на північному заході (гори Атлас) і на Півдні (Капські гори). Африка єдиний з материків, на якому найвищі вершини зосереджені не в зонах складчастих споруд. Вимерлий вулкан Кіліманджаро (5963 м) найвища точка материка та інші найвищі гори знаходяться на розбитому скидами Східно-Африканському плоскогір'я.
Вертикальне розчленовування Африки дуже слабке. В її рельєфі переважають плато, плоскогір'я і нагір'я. Середня висота материка близько 750 м над р. м. Таким чином, в цьому відношенні африканський континент поступається лише Антарктиді і Азії. З переважаючим висот рельєфу Африку можна розділити на два подконтинента північний, з висотами переважно нижче 1000 м, і південний, лежачий на висоті понад 1000 м. Межа, що розділяє їх, проходить по лінії Бенгелы (в Анголі) Массауа (в Еритреї). Північний подконтинент, більш широкий, називають Низьку Африкою; південний, більш вузький, Високою Африкою.
У зв'язку з равнинностью рельєфу і положенням більшої частини материка між тропіками обох півкуль, в Африці особливо яскраво проявляється закон географічної зональності екваторіального, субекваторіальних і тропічних поясів. В обидві сторони від екватора, від зони вологих екваторіальних лісів під пахвою Конго і на узбережжі Гвінейської затоки, послідовно змінюються зони субекваторіальних лісів, саваною і рідколісся, тропічних напівпустель і пустель, а також субтропічних сухих вічнозелених лісів і чагарників.
География -от "Geo"-земля и "graphein(греч) "описывать" - дословный перевод "описывать Землю".
Эратосфен из Кирены или Эратосфен Киренский,276-194 гг. до н. э.-греческий математик, астроном,
географ и филолог ввел термин "география",который заменил более ранний термин
"gēs periodos"-"объезд земли",введенный александрийскими учеными-Гекатея и
Анаксимандра...а именно своим сочинением,которого носило название "Geographiká".
Как утверждает Эратосфен впервые кто взяли на себя смелость заняться географией были
Гомер, Анаксимандр из Милета и Гекатей
1)Какие карты и в какой последовательности надо использовать при составлении характеристики страны?Надо использовать физическую, тектоническую, климатическую, карту природных зон, карту народов, комплексную карту.
2)Географическое положение, границы. Оценка географического положения страны.Бразилия расположена на материке Южная Америка в центральной и восточной части.
3)Особенности рельефа, климата, внутренних вод и природных зон страны. Оценка их с позиции жизни населения.Из-за огромной территории, рельеф страны довольно разнообразный: на самом севере расположено Гвианское плоскогорье,немного южнее огромная Амазонская низменность, ещё южнее лежит Бразильское плоскогорье, на западе огромная впадина с болотами (Пантанал).Климат в Бразилии жаркий, средние температуры января и июля +24°.Выпадает очень большое количество осадков 2000-2500 мм.Климат экваториальный и субэкваториальный.Внутренние воды довольно обширные-это река Амазонка со множеством притоков, Парана, Сан-Франсиску, Уругвай.Из природных зон преобладают влажные экваториальные леса (сельва), переменно-влажные леса, саванны и редколесья (льянос и пампа) и области высотной поясности.
4)Природные богатства страны и их оценка для развития хозяйства.В Бразилии есть нефть, железные руды, золото, марганец, алюминий, уран, фосфориты.Ктоме полезных ископаемых,в стране много лесных ресурсов, водных, агроклиматических.
5)Народы, населяющие страну, их язык, элементы духовной культуры, особенности быта. Объекты природного культурного наследия. Вклад населения страны в развитие мировой цивилизации (знаменитые люди) .Основной народ-это бразильцы.Они говорят на португальском языке.Этот народ произошёл от смешения португальцев с аборигенами-индейцами и с африканскими рабами.Основная религия это христианство (католицизм).К объектам природного и культурного наследия можно отнести город Бразилиа, национальный парк Игуасу, Пантанал, береговая линия с Рио-де-Жанейро.
6)Виды хозяйственной деятельности населения (важнейшие отрасли промышленности и сельского хозяйства).Здесь хорошо развито сельское хозяйство, добывающая промышленность, сектор услуг, производственная промышленность.Это растениеводство, машиностроение, горнодобывающая промышленность, нефтехимическая, лесная, текстильная.
7)Различия в освоении территории страны.Наиболее развитые районы сконцентрированы на юге и юго-востоке страны, менее развиты регионы на северо-востоке.
8)Столица и крупные города.Столица-Бразилиа.Крупные города Рио-де-Жанейро, Сан-Паулу, Манаус, Салвадор, Форталеза.