Індійський океан посідає третє місце за розмірами. Він більшою своєю частиною лежить у Південній півкулі. На півночі він омиває береги Євразії, на заході – Африки, на півдні – Антарктиди, а на сході Австралії. Берегова лінія Індійського океану розчленована слабо. Океан має незначну кількість морів та островів. На півночі глибоко врізаються в суходіл Бенгальська і Перська затоки та Аравійське море. З півночі Індійський океан ніби огорнутий сушею, в результаті чого він єдиний з океанів, не зв'язаний з Північним Льодовитим.
Кліматичні особливості океану зумовлені його географічним положенням.
Індійський океан надійно захищений горами від проникнення холодних повітряних мас з півночі. Тому температура поверхневих вод у північній частині океану станови +29 °С, а у Перській затоці влітку підвищується до +30 ... +35 °С.
Важливою особливістю природи Індійського океану є мусонні вітри та утворена ними Мусонна течія, яка змінює свій напрям за сезонами. Частими є урагани, особливо біля острова Мадагаскар.
Північний Льодовитий океан – найменший з океанів. Він займає центральну частину Арктики і знаходиться на північ від материків Північна Америка та Євразія. Береги Північного Льодовитого океану дуже розчленовані.
Моря Північного Льодовитого океану переважно окраїнні. Більшість островів зосереджена біля материків: Гренландія, Канадський Арктичний архіпелаг, Шпіцберген, Земля Франца-Йосифа, Нова Земля, Новосибірські острови та інші.
В западной части Сарыаркы выровненных и пониженных участков много, а останцовых гор и сопок встречается мало. Древние осадочные и магматические породы раннего палеозоя видны здесь только на высоких Скалистых гребнях. А на равнинах и во впадинах они погребены под озернымы и морскими отложениями палеогенового периода.
На формирование рельефа этой части Сарыарки вместе с продолжительным процессом выветривания повлияли и осадочные породы мелового и палеогенового периодов. Крупная котловина - Тенгиз-Кургальжинская впадина (304 м) - разделяет западную часть Сарыарки на две части. В северо-западной части расположены горы Кокшетау, в юго-западной - Улытау. Кокшетауские горы не очень высокие (около 900 м) . Они сложены известняками, кварцитами и порфиритами палеозоя. Их склоны расчленены текучими водами. В межгорных долинах расположены необыкновенно красивые озера, на побережьях и склонах которых растут сосновые боры.