состав :Крестьяне и холопы ,Терские, волжские и запорожские казаки ,тульское , рязанское, северское дворянство .
причины ; Закрепощение крестьян, введение Урочных лет , политическая нестабильность, голод, вследствие чего восстание носило отчетливый антибоярский характер . главари : Болотников , Г.Шаховский , Прякопий Ляпунов , Истома Пашков.
В августе 1606 года войско Трубецкого было разбито восставшими в битве под Кромами .В сражении под Ельцем потерпело поражение войско Воротынского. 23 сентября 1606 Болотников одержал победу под Калугой, где сосредотачивались основные силы армии Шуйского. В октябре 1606 посад Коломны был взят ими приступом .Болотников направился по Коломенской дороге в Москву. В селе Троицкое Коломенского уезда ему удалось разбить правительственные войска. Армия Болотникова расположилась в селе Коломенское под Москвой . 7 октября войско Болотникова осадило Москву . В ноябре к восстанию присоединились казаки Илейки Муромца . 2 октября были разбиты и отошли к Калуге и Туле. В Туле при осаде царские войска перегородили плотиной протекавшую через город реку Упу и тем самым вызвали в городе наводнение .причины поражения :Неоднородный состав участников, неорганизованность, сплочённость дворян вокруг Шуйского .
очнемо з того деякого, що відомо про його життя. Він був уродженцем острова Самоса, розквіт його діяльності припадає приблизно на 532 рік до н.е. Деякі кажуть, що він був сином заможного громадянина на ім'я Мнесарх, інші ж вважають, що він був сином бога Аполлона; я надаю читачеві вибирати між двома цими протилежними версіями. За часів Піфагора островом Самос керував тиран Полікрат, старий негідник, володар незліченних багатств і величезного флоту.
Самос був торговим суперником Мілета; його купці на своїх суднах заходили так далеко на Захід, що досягали Тар-Тесса в Іспанії, який був знаменитий своїми рудниками. Полікрат став тираном Самоса близько 535 року до н.е. і правив до 515 року до н.е. Докори совісті не дуже мучили Полікрата. Він позбувся від двох своїх братів, які перший час брати участь в його тиранії, а свій флот він значною мірою використав для піратства. Полікрат витягнув користь з тієї обставини, що незадовго перед цим Мілет позбувся самостійності внаслідок перського завоювання. Для того, щоб перешкодити будь-якої подальшої експансії персів на Захід, Полікрат вступив у союз з фараоном Єгипту Амасісом. Але коли перський цар Камбісом направив всю свою енергію на підкорення Єгипту, Полікрат зміркував, що перси, ймовірно, переможуть, і перекинувся на їхній бік. Свій флот, екіпажі якого складалися з його політичних противників, він направив проти Єгипту, але команди суден збунтувалися і повернули назад на Самос, щоб напасти на нього. Полікрат здобув над ними перемогу, проте врешті-решт став жертвою внаслідок віроломного використання його жадібності. Перська сатрап в Сарду представив справу так, що він має намір повстати проти «великого царя» і заплатив би Полікрата великі суми за до Полікрат поїхав на материк для пояснення, де був схоплений і розіп'ятий.
Полікрат протегував мистецтвам, він прикрасив Самос чудовими зразками громадських робіт. У ролі придворного поета Полікрата виступав Анакреон. Піфагору не було, проте, до душі правління Полікрата, тому він покинув Самос. Кажуть, що Піфагор побував у Єгипті (і це правдоподібно), де почерпнув багато мудрості, але, так чи інакше, безумовно відомо, що Піфагор влаштувався в кінці кінців в Кротоне - місті, розташованому в Південній Італії.