плюсы:
1)кругосветное путешествие магеланна доказало шарообразность земли.
2)открытие колумба внесло разнообразие в еду: появился шоколад, томаты, картофель и т. д.
3)открытие васко да гамой прямого морского пути в индию позволило доставлять в европу восточные товары без
посредников (это огромный плюс, так как дорого обходилась европе услуга посредничества).
4)в результате: установились постоянные торговые связи между частями света. возник "мировой рынок".
минусы:
1)порабощение и уничтожение коренного населения древних цивилизаций (майа,
ацтеки и пр.)
2)в новых землях европейцы добыли такое количество золота и серебра, какого не видывали никогда! в результате эти награбленные сокровища вызвали обесценивание денег. это к так называемой "революции цен". цены на товары первой необходимости резко подскочили. к тому же, золото и
серебро "добытое" европейцами переплавлялось из произведений искусства древних народов.
подробнее - на -
лівобережні полки, що традиційно схилялись до москви, не визнали рішення ю. хмельницького і на старшинській раді в козельці у 1662 р. обрали своїм гетьманом якова сомка, міщанина за походженням, до речі, рідного дядька ю. хмельницького (сестра якова сомка була першою дружиною б. хмельницького).
я. сомко недовго гетьманував на лівобережжі. у вересні 1663 р. московський уряд звинуватив його в зраді, сепаратизмі і за судовим вироком сомка було страчено. а в червні того ж року на чорній раді в ніжині, гетьманом лівобережної україни було обрано кошового отамана запорозької січі і.
брюховецького. у 1665 р. новий гетьман підписав з царським урядом так звані московські статті, умови яких значно обмежували автономію україни і посилювали адміністративний і фінансовий тиск царського уряду на україну, а її землі проголошувалися володіннями московських монархів.
на україні
посилився гніт і експлуатація селян, що викликало протест і народне повстання 1668 р., під час якого брюховецького було вбито.
на правобережній україні після зречення ю. хмельницького у 1663 р. гетьманом було проголошено п. тетерю, полковника, вихідця з реєстрових козаків.
таким
чином, україна поділилась на дві частини — лівобережну та правобережну, кожна з яких мала свого гетьмана. лівобережна україна орієнтувалась на москву, правобережна — на польщу. на півдні відчувалась присутність туреччини.
нет не правда , он на становился правителем гуннов