Доба бароко. Разючі зміни, що відбувалися у світосприйнятті людей на зламі ХVІ-ХVII ст., не могли не вплинути на мистецтво. На зміну врівноваженому й гармонійному мистецтву Відродження приходить новий художній стиль - бароко (з італ. - вигадливий, дивний). Він виник в Італії та стрімко поширився всією Європою. Бароковим творам притаманні особлива пишність і велич, підкреслена декоративність і насиченість (часом навіть надмірна) ліпни-ною. Їхня мета - справити на людину вкрай емоційне враження.
Справжній переворот у живописі здійснив італієць Мікеланджело да Караваджо (1573-1610). Він перший зобразив світ неприкрашеним, начебто зупинивши на своїх картинах мить реального життя. Надзвичайної достовірності персонажів художник досягав за до улюбленого мистецького ефекту - світлового контрасту, гри світла й тіні.
До 1772 года история иудеев в России была небогата: они не составляли и 1/600 части населения страны. Но в 1772—1815 годах к Российской империи была присоединена большая часть Речи Посполитой, в которой евреи составляли значительную долю населения (около 200 тысяч человек) и имели особый юридический статус.
Доля иудаистов по уездам и округам Российской империи по данным Первой всеобщей переписи населения 1897 года
В 1815—1918 годах Россия занимала первое место в мире по количеству иудеев: почти 50 % иудеев мира проживали именно в России, которая тогда включала Царство Польское и Великое Княжество Финляндское. Уже при императрице Екатерине II в России возник еврейский вопрос. ответом на него стали черта оседлости и процентные нормы в университеты для иудеев.