Гетьман Іван Мазепа є чи не найзнанішим у світі українцем. Він – герой численних європейських хронік, творів незліченної кількості митців, серед яких достатньо згадати Байрона, Пушкіна, Гюго, Словацького, Рилєєва, Чайковського. Разом з тим попри помітну роль у європейській історії Мазепа залишається напрочуд суперечливою постаттю в історії українській.
Набагато більше занепокоєння викликає ставлення до Мазепи як до зрадника України. Декому він уявляється лиш успішним кар'єристом, який скористався природними здібностями й таланом, щоб дістати владу, якою розпоряджався собі на догоду. Гетьмана буцімто цікавило тільки збагачення, а на інтереси населення він не зважав. Коли ж плани Петра І почали загрожувати амбіціям Мазепи, той вирішив перейти на бік його ворога, щоб за будь-яку ціну утримати владу. Незважаючи на позірну правдоподібність такої позиції, факти свідчать проти неї: Мазепа дбав про українські національні інтереси впродовж усього гетьманування. Очолюючи Гетьманщину, він видав універсал про захист прав козаків і низку охоронних універсалів містам. Мазепа намагався полегшити становище селян, обмеживши панщину двома днями на тиждень, пілтримував українську церкву, підтверджуючи універсалами права Київської митрополії, чернігівського та глухівського монастирів.
Теофан Прокопович писав: "Історик повинен уміти робити дві речі: говорити правду й не говорити неправди." Не слід змішувати правди з неправдою, тобто ми не повинні ідеалізувати Мазепу. Існують свідчення того, що він ішов до вершин могутності, користуючися не найморальнішими засобами; були в нього й суто людські слабкості, як-от жінки. Немає ніякої потреби з патріотичних міркувань перекручувати факти, аби перетворити Мазепу на янгола чи святого, – достатньо віддати йому належне як великому синові України, діяльному патріотові й мужньому оборонцеві інтересів української нації.
Экономическое развитие России в 19 веке характеризуется слабой скоростью. В 19 веке Россия все еще была отсталой аграрной страной, промышленность не была развита. Во второй четверти 19 века промышленность находилась в худшем состоянии за всю историю. Промышленности почти не было, тем более конкурирующей. Однако, это не мешало России экспортировать сырье. Никакой переработки сырья не было, изделия импортировались.))
В правление Николая 1 создавалась конкуренто промышленность: текстильная, сахарная, производство из металла, дерева, фарфора, кожи, производство паровозов. В экономике использовалась протекционистская политика.
Во второй половине 19 века в стране начался экономический кризис, который произошел из-за перехода от протекционизма к либеральной политике. Объем изготавливаемой продукции также уменьшился. В это время ухудшается платеже страны. Был введен новый таможенный тариф в 1868 году, но он также не улучшил ситуацию. В это время увеличивалось производство чугуна – на 67% и это был самый низкий показатель в Европе, потому что Германия производила на 319% больше.
До 80х годов урожайность не увеличивалась. Это спровоцировало массовый голод в Поволжье в 1873 годы.
И в правление Александра 3 ситуация изменилась, началась техническая революция в металлургической отрасли, в отрасли чугуна, стали, нефти, угля. Это также произошло из-за проводимой протекционистской политики. В рамках деятельности Витте были введны единые железнодорожные тарифы, и государство взялось за строительство новых дорог.э
Кроме того, в это время была введена государственная монополия на торговлю алкоголем повысили бюджет страны, что позволило начать подготовку к введению золотого рубля.
Конец века ознаменовался экономическим ростом благодаря деятельности Бунге, Вышнеградского и Витте).