Чільне місце німецьких феодалів, міського патриціату і католицького духовенства в Королівстві Богемія; Страта Яна Гуса і Ієроніма Празького.
Василий Иванович родился 25 марта 1479 года. Он был первым сыном Ивана III от второго брака, с Софией Палеолог, которая являлась представительницей последней византийской императорской династии. Однако Василий не претендовал на престол, так как Иван III имел от первого брака старшего сына Ивана Молодого, который приблизительно за восемь лет до рождения Василия уже был объявлен соправителем Ивана III. В 1490 году Иван Молодой умер, и у Василия появился шанс претендовать на великое княжение. При дворе разгорелась борьба двух группировок. Одна выступала за сына Ивана Молодого – Дмитрия Внука, а другая за Василия. В результате Иван III сам провозгласил Василия «государем великим князем».
Сама назва «гусити» походить від імені видатного чеського проповідника і мислителя Яна Гуса. Біографія цієї людини дуже цікава. По суті, праці Яна Гуса стали предтечею Реформації, що поклала кінець гегемонії католицької церкви в Західній Європі. Будучи настоятелем Віфлеємської каплиці в старій частині Праги, а також професором знаменитого Празького університету, Ян Гус зробив переклад Біблії на чеську мову. Він же першим зі священиків став читати проповіді чеською мовою (до цього вони читалися виключно на латині), а в самих проповідях зачіпав нагальні проблеми звичайних людей, своїх сучасників. Не дивно, що проповіді Яна Гуса мали величезний успіх, а сам проповідник користувався великою повагою і пошаною в чеському суспільстві.
Але що ще більш примітно, Ян Гус став критикувати саму католицьку церкву, яка на той час загрузла в корупції і хабарництві: церковні посади продавалися і купувалися, вище духовенство: єпископи і архієпископи купалися в розкоші, а за будь-який, навіть найважчий гріх можна було отримати спокуту, купивши індульгенцію. Саме порочна практика торгівлі індульгенціями найбільш сильно критикувалася Яном Гусом.