Прочитайте отрывок из документа, ответьте на вопросы и сделайте вывод. Отрывки из письма канцлера ВКЛ Льва Сапеги
от 12 марта 1622 г. униатскому
епископу Иосафату Кунцевичу
Преосвященный о Боге отче архиепископ Полоцкий!
Не рад бы я с Вашей милостью вступать в… спор, однако вижу, что Ваша милость продолжает с упорством стоять на своем…
…Это правда, что я был творцом этой унии, и отступать неприлично, но никогда и на ум мне не приходило, что Ваша милость будет обращать в унию людей насильственными действиями, между тем как сам Господь Бог приглашает к себе всех следующим образом: придите ко мне все и т. д.
Совсем по-другому складывается дело с Вашей милостью: полны земства, полны замковые суды, полны трибуналы, полны ратуши, полны канцелярии доносов, жалоб, нареканий, в которых сказано, что утверждается не уния, а утверждаются ссоры, разрывается и уничтожается любовь, которая связывает человеческое сообщество. На сеймиках и в каждом углу хватает сумятицы и взаимных ссор…
…Евреям, татарам не запрещено в государствах его Величества короля справлять свою религию, в то время как христианам запрещено это делать, отсюда и рождаются слова, что лучше отдаться под власть язычников-турок, чем терпеть такое насилие над своей совестью…
…Что же касается полочан и других бунтующих против Вашей милости, то скажу: возможно, они и бунтовщики. Но Ваша милость сама дала им повод для бунта и сделала их бунтовщиками. Ведь они были послушны Вашей милости, ходили в церковь Вашей милости. Почему же тогда Ваша милость их отбросила от себя?.. Вот почему мы не хотим, чтобы эта бесполезная уния принесла и творила вред обществу и государству…
История Беларуси XVI—XVIII вв.:
хрестоматия. С. 65—66
1. Определите, с чем был не согласен канцлер Лев Сапега.
2. Выскажите свое личное мнение по вопросу введения униатства в ВКЛ.
3. Объясните причины религиозных конфликтов после заключения Берестейской унии.
4. Определите цели создания униатской церкви со стороны православных
и католиков.
5. Определите, какие внешнеполитические обстоятельства в 70—80-е гг. XVI в. стали предпосылкой для вызревания мысли о создании на территории ВКЛ униатской церкви.
Зарание
У ранньому середньовіччі (V-Х ст.), коли клімат порівняно з античними часами став більш вологим і теплим, більша частина Європи була вкрита лісами. Навіть в Італії та Іспанії, де за античних часів було розорено багато земель, лісів було більше ніж полів. Серед цього лісового моря були розкидані невеликі поселення, до яких прилягали клаптики землі, що оброблялися для вирощування городини, бобових та зернових культур.
У період раннього середньовіччя були в основному втрачені традиції землеробства античних часів, тому господарства селянина як правило орієнтувалося на освоєння лісових ресурсів. Ліс у ті часи був основним джерелом життя і доходів. Туди виганялися пастися череди худоби. Там, особливо в дубових лісах, восени набирали жиру свині, відгодовуючись на жолудях. Завдяки цьому селянин отримував на зиму гарантований запас м`ясної їжі. У лісі заготовлювалися дрова для опалення і виготовлялося деревне вугілля, важливий компонент для виробництва залізних знарядь праці і зброї. Ліс давав і будівельні матеріали, бо камінь у ті часи для будівництва був рідкістю. Крім того ліс був місцем для збирання всіляких плодів і ягід, які вносили розмаїття у убогу їжу людини середньовіччя. Особливо важливим для тих часів був мед диких бджіл, враховуючи ту обставину, що цукру тривалий час не знали. У лісі збиралися всілякі смолисті речовини для виготовлення факелів і світильників. Також заготовлювалися кора дуба, без якої не можливо було б вичиняти шкури тварин. Попіл спалених кущів підліску використовували для відбілювання або фарбування тканин. Крім того у лісі і на галявинах збирали лікарські рослини – єдині лікарські засоби тих часів.
Важливим був ліс для полювання. Всі варвари були вправними мисливцями. Щоб полювання у лісі було більш вдалим вони приручили для цього, крім собак, соколів, тхір і навіть оленів, які виманювали своїх диких родичів. Загалом ліс давав можливість простій людині, навіть у голодні роки, вижити. А голодні роки за тих часів траплялися досить часто.
Ліс був важливим компонентом і для заможних верств суспільства. Більша частина володінь великих землевласників складали саме лісові масиви. За підрахунками істориків ліс приносив їм третину доходу. Крім того тут вони віддавалися втіхам полювання.