1. Общепринятый взгляд на церковную реформу XVII века
Повсеместно встречающиеся в различных современных изданиях отголоски упрощенно-традиционной точки зрения не представляются чем-то необычным. Даже Н.Ф. Каптерев прибегает к ставшему термином выражению «реформы Никона». Для уверенности в этом достаточно взглянуть в оглавление его книги; это, впрочем, не удивительно, ведь автор считает патриарха «во все время своего патриаршества… самостоятельным и независимым деятелем»[98]. Живучесть данной традиции напрямую связана со старообрядчеством, взгляды и труды представителей которого по изучаемому во мы и рассмотрим. В предисловии одной противостароверческой книги можно прочесть такой пассаж: «В настоящее время старообрядцы ведут борьбу с православною Церковью совсем не так, как прежде: старопечатными книгами и рукописями они не удовлетворяются, а «рыщут, как говорит преп. Викентий Лиринский, по всем книгам божественного закона»;
1719 року під впливом британської дипломатії була організована коаліція європейських держав проти Московського царства. До її складу увійшли Габсбурзька монархія, Курфюршество Саксонія і Ганновер. Королівство Великої Британії обіцяло військову і фінансову до шведам. Переговори на Аландському конгресі були припинені. 1719 року московський флот переміг шведів біля острова Езель, а 1720 — біля острова Гренгам. Це змусило Королівство Великої Британії відкликати свою ескадру з Балтики. У 1719−1720 роках росіянами було проведено три успішні десантні операції на території Шведської імперії. Все це змусило шведів у травні 1721 року в Ништадті відновити переговори. 30 серпня (за ст. стилем) 1721 мирний договір було підписано.
Договір завершив Північну війну. За договором Московське царство закріпило вихід до Балтійського моря: до неї відішли частини Карелії на північ від Ладозького озера, Інгерманландія (Іжорська земля) від Ладоги до Нарви, частина Естляндії з Ревелем, частина Ліфляндії з Ригою, острови Езель і Даго. За ці землі Московське царство виплатило Шведській імперії компенсацію в 2 млн. єфимків (1,3 млн рублів). Передбачався обмін полоненими, амністія «злочинцям і перебіжчикам» (окрім прихильників Івана Мазепи). Фінляндія поверталася Швеції. До Росії відійшла східна частина Фінляндії з Виборгом. Договір зберігав всі привілеї, надані німецькому прибалтійському дворянству шведським урядом: дворянство зберегло своє самоврядування, станові органи тощо. 10 вересня 1721 в Москві були влаштовані урочистості з нагоди Ништадського миру. Перемога в Північній війні поставила Московське царство в ряд найбільших європейських держав.
Объяснение:
Самодержавная власть, господство помещичьего землевладения и общины в аграрных отношениях, сословная структура общества.