литовські князі одними з перших рушили на українські землі, які були роздроблені та ослаблені золотоординським ігом.
Засновником Великого князівства Литовського був Міндовг, який у середині XIII ст. об’єднав під своєю владою Аукштайтію, Жемайтію, частину Ятвягії та оволодів частиною Західної Русі. На початку 60-х років XIII ст. Міндовг зробив спробу захопити також Чернігово-Сіверщину.
Швидке зростання Литовської держави почалося при Гедиміні (1316-1341). Добре зміцнивши тили, він узявся за розширення своїх володінь. Цьому сприяло те, що литовські князі дуже ретельно подбали про розбудову військової справи. Вони постановили за правило: хто має землеволодіння, той мусить служити у війську; хто ж відмовлявся від військової повинності, у того забирали землю. Це правило поширювалось на всі суспільні верстви - від князів до селян. Можна сказати, що Литва на той час мала велике організоване військо. Гедимін завершив приєднання білоруських земель, розпочате його попередниками, і приступив до приєднання українських земель. Експансія Литви на схід і північ Русі натрапила на сильний опір з боку Московського князівства. Вирішальна роль у захопленні українських земель належить сину Гедиміна - Ольгерду (1345-1377), який заволодів Чернігово-Сіверщиною, а в 1362 р. зайняв Київ.
Объяснение:
ответ:Куликовская битва 1380го года не решила проблем Московии, спустя 2года, в 1382г хан Тохтамыш осадил Москву и сжёг, мы продолжили выплату дани. Однако в 1405г азиатский правитель Тамерлан нанёс жестокое поражение т-монголам и сравнял с землёй их столицу " Сарай",нах-ся в р-не современной Астрахани, огнём и мечом по татарским землям. После поражения Золотая орда распалась на 5 отдельных государств - Казанскую, Астраханскую. Ногайскую, Крымскую и Сибирскую орды, к/ые зачастую враждовали меж собой. Наиболее сильным из оставшихся была Казанская орда к/ой Русь продолжила выплату дани, тк. на юге возникла серьёзная опасность нашей независимости - Османская империя. Правители Османской империи опасались нападать на Русь тк. прекрасно понимали, что им придётся иметь дело не сколько с русскими дружинами, а скорее с т-монголами, к/ые не захотят расставаться с русской данью. Во второй половине 15века происходит распад Османской империи и Руси уже не грозит опасность с юга, да и Казань потихонечку теряет силу и своё влияние на другие гос-ва бывшей Зол. Орды и в 1478г Иван Третий (дед Ив. Грозного) решается остановить выплату дани. В очередной приезд казанских послов он разрывает ханскую грамоту на требование выплаты дани и убивает послов. Спустя 2г. происходит "противостояние на Угре",описанное предыдущим ответчиком, к/ое официально считается концом ига.
Объяснение: