Основным условием для зарождения капиталистического уклада в недрах старого общества было развитие техники, технический прогресс. Об этом писали многие учёные, в том числе и Маркс, и Вебер, и Бродель. Фернан Бродель писал: «Техника — это все… Это воздействие человека на окружающий мир». Почему именно XV — XVI века стали переломными в истории развития техники? И тот же Бродель отвечает на этот вопрос словами известного бельгийского историка Анри Пиренна: «Америка, открытая викингами, была утрачена сразу же по открытию, потому что Европа в ней еще не нуждалась». В XVI веке Европа нуждается в открытиях и получает их.
1. Первым шагом на пути к прогрессу было изменение демографической ситуации в Европе. В большинстве стран Европы наблюдается рост численности населения с 55 миллионов человек в конце XV века до 100 миллионов в конце XVII. Далее в странах увеличивается средняя продолжительность жизни до 50 лет. Дело в том, что по меркам Средних Веков 40-летние люди – это уже глубокие старики. Также усиливаются демографические процессы, идет урбанизация стран, то есть растет численность населения в городах. В странах Западной Европы изменяется жизнь людей: они стали лучше питаться, строить более удобные дома, повысился уровень врачебной . И хотя эти изменения были присущи в основном зажиточным слоям населения, частично они коснулись и бедняков.
1. Упереджене ставлення:
Політична ідея винятковості малоросів, як вважає таємний радник Юзефович, є вигадкою австрійсько-польської інтриги, яку запустили у нас поляки на початку 40-х рр.
У 1861 р. почали видавати в Петербурзі Білозерський разом з Кулішем журнал “Основа”. Поява цього журналу – перший формальний прояв української пропаганди.
Заснований в Києві відділ імператорського Російського географічного товариства прихистив тих неблагонадійних і шкідливих осіб, які нині вирізняються особливою діяльністю на ниві поширення серед народу ідеї про самостійну народність малоросів.
Найголовнішими діячами відділу на терені поширення в народі хибної і шкідливої думки про самостійність малоросійської народності, мови й літератури є Чубинський і колишній доцент Київського університету Драгоманов.
...українофіли наполегливо намагаються піднести простонародну говірку Південної Росії до рівня літературної мови, перекладаючи твори російської та іноземних літератур і видаючи оригінальні твори.
З особливою увагою стежачи за напрямом усіх видань для народу малоросійською говіркою, дійшли позитивного висновку, що вся літературна діяльність так званих українофілів має кваліфікуватися як посягання на державну єдність і цілісність Росії, приховане більш-менш пристойними формами.
2. Найбільша загроза:
Дозволити створення особливої простонародної літератури українською говіркою – означало б закласти міцне підґрунтя для розвитку переконання у можливості здійснити в майбутньому, хоча, можливо, і досить віддаленому, відчуження України від Росії.
3. Докази упередженості:
Це переконання підтверджує історія одного з найбільш завзятих пропагандистів українофільства Куліша, який чи не першим заклав основу до подальшого розвитку і поширення шкідливого й безглуздого вчення про відокремлення Малоросії...
Майже одночасно з Кулішем з’явився поет Шевченко, якого прихильники Куліша, коли поет помер, намагалися щосили підняти на п’єдестал народного кумира.