1) У X столітті з'являються твори романського стилю. Романський стиль розвивається впродовж X, XI і XII століть, тобто захопив приблизно 3 століття.
2) У середині XII століття готичний стиль розпочав розвиватися. Інтенсивний розвиток проходив в XIII, XIV і XV століттях.
3) Винайдення книго друкування (народження) відносять до 1440 року. У Німеччині близько 1440 року Йоганн Гутенберг винайшов друкарський верстат, який розпочав друкарську революцію. Деревоблоковий друк був поширений в Східній Азії з часів китайської династії Тан у 8 столітті. У Європі поширення такого друку на основі існуючих гвинтових пресів було популярним до 14 століття. Найважливішим нововведенням Гутенберга була розробка ручних металевих друкарських матриць, що дозволило створити рухому систему друку на основі типу. Його щойно розроблена ручна форма зробила можливим точне і швидке створення рухомого металу у великих кількостях.
4) Церковний розкол 1054 рік - це розрив відносин між нині римо-католицькою церквою та східними православними церквами, який тривав з 11 століття. Велика Схизма стала кульмінацією теологічних і політичних розбіжностей між християнським Сходом і Заходом, що склалися протягом попередніх століть.
Россия унаследовала место СССР в международных организациях. Наша страна осталась второй по размерам ракетно-ядерного потенциала мировой державой. Однако ее военные возможности сократились.
Распалась единая система противоракетной обороны, перестал существовать единый военно-промышленный комплекс, военно-морской флот лишился баз в Эстонии, Латвии, Литве, на Украине, в Грузии, Азербайджане. Россия осталась без традиционных союзников как в Восточной Европе, так и в Азии, Африке, Латинской Америке. Нехватка средств заставила сократить численность Вооруженных Сил в первую очередь на западном направлении. Приведем пример. К середине 80-х гг. соотношение обычных видов вооружений между СССР и НАТО в Европе было 3 :1 в пользу СССР. К середине 90-х гг. - 1 : 3, а после вступления в НАТО Польши, Венгрии и Чехии - 1 : 4 в пользу НАТО. К концу 90-х гг. только европейские страны НАТО превосходили Россию по военным расходам в 20 раз.
Ситуацию осложняло и разрастание военных конфликтов вблизи границ со странами СНГ, которые в 90-е гг. были фактически открытыми.
России предстояло найти внешнеполитическую концепцию, отвечавшую ее национальным интересам.