Мова
Завантажити PDF
гати
Редагувати
Вели́ка Скі́фія або Вели́ка Ски́тія[1] — сучасна наукова назва політичного утворення, що існувало у Північному Причорномор'ї в VI—V століттях до н. е. В античні часи дане поняття було розмите і позначало собою всі невідомі їм землі сучасної Євразії на схід від сучасної України (Малої Скіфії), включно з нею самою, тобто сучасну центральну і східну Євразію, на противагу Євразії західній (тобто сучасній Європі).
Карта Скитії. 100 рік до н. е.
За свідченням Геродота, Велика Скіфія простягалася від Дунаю до Дону та на таку ж відстань від узбережжя Чорного моря на північ.
Щільну роль у цьому регіоні відігравали кочові скіфи під проводом царських скіфів. Північніше мешкали агафірси, скіфи-орачі, будіни, неври, гелони, меланхлени, гіпербореї, що можуть бути зіставлені з різними культурами скіфського типу лісостепової України та прилеглих районів. Збирання данини з осілих племен цієї території, зиск із транзитної торгівлі між землеробами лісостепу та античними містами північного узбережжя Чорного моря становили економічні підвалини Великої Скіфії та сприяли накопиченню в руках вищої аристократії величезних багатств, наявним підтвердженням чого є «царські» скіфські кургани у Нижній Наддніпрянщині — Солоха, Чортомлик, Огуз, Козел, Чорнуха та інші.
Загибель Великої Скіфії пов'язана, зокрема, з погіршенням кліматичних умов і усиханням степів, з виснаженням господарства лісостепових районів унаслідок економічної експлуатації кочовиками тощо.
Советский Союз сокрушил фашизм
Десятилетия отделяют нас от того майского дня 1945 года, когда весь мир рукоплескал победе Советского Союза в Великой Отечественной войне. Она была одержана благодаря мужеству и героизму советского народа, воинов Красной Армии, внесших главный, определяющий вклад в разгром вооруженных сил фашистской Германии и ее союзников.
Героические свершения нашего народа и его Вооруженных Сил в годы войны были и остаются неиссякаемым источником воспитания патриотизма, любви к Отечеству. К этому духовному потенциалу, проявленному в судьбоносный период нашей истории, обращается и современное поколение россиян. Наследие Победы — мощный моральный ресурс развития современной России.
Каковы же главные военно-политические итоги и уроки войны, каковы источники нашей Победы?
Условия и черты: большой флот, постоянная армия, сильная власть короля.
Причины: освоение новых земель, желание познавать что-то новое, завоевание мира, обращение в рабство населения, поиск новых территорий.
Вел.геогр.открытия: Христофор Колумб-Америка, Магеллан-первое в мире кругосветное путешествие, пролив Дрейка-Дрейк, Пэру Карбаль-Бразилия, Васко-да-гама- морской путь в Индию...
Последствия: Обращение в рабство местного населения, многочисленные войны за территории, открытие новых видов овощей и фруктов, завезение европейских болезней в Новый свет.