М
Молодежь
К
Компьютеры-и-электроника
Д
Дом-и-сад
С
Стиль-и-уход-за-собой
П
Праздники-и-традиции
Т
Транспорт
П
Путешествия
С
Семейная-жизнь
Ф
Философия-и-религия
Б
Без категории
М
Мир-работы
Х
Хобби-и-рукоделие
И
Искусство-и-развлечения
В
Взаимоотношения
З
Здоровье
К
Кулинария-и-гостеприимство
Ф
Финансы-и-бизнес
П
Питомцы-и-животные
О
Образование
О
Образование-и-коммуникации
1230a
1230a
17.09.2020 10:23 •  Қазақ тiлi

<Үш қия> толғауының идеясын үш сөйлем арқылы тұ- жырымдап, қорытынды жасаңдар, мазмұнын тірек сызба
арқылы көрсетіңдер.​

👇
Ответ:
PASHA993r
PASHA993r
17.09.2020

Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны: 10

Қатыспағандар:

Пән мұғалімі: Б.Д.Толеубаева

Мерзімі: 16.11.18

Бөлім:

Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Сабақтың тақырыбы:

М.Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауының берер тәрбиесі және қоғам

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж4-көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану

Сабақ мақсаты

Толғауда көтерілген замана жағдайын анықтау және дәлелдеу

Құндылықтарды игерту

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-тіл мен мәдениет;

-өмір бойы білім алу;

-топ мүшесі ретінде жауапкершілікті сезіну;

-топтаса және жұптаса ынтымақтастықпен жұмыс жасау;

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса жіне жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу, өзінідік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралықбайланыс

Тарих,қазақ тілі

АКТ-ны қолдану дағдылары

Электрондық оқулық, интерактивті тақта

Қ

Өлеңнің әр тармағына дәлелді пікірлерін білдіре алады.

Тілдік мақсаттар:

Менің ойымша... Менің түсінгенім бойынша... Мұрат ақынның қайғыруына қарағанда... Заманның жағдайын, адамдардың пейілін мына өлең жолдарында... анық айтып өтеді.

Диференциация

Оқушылардың барлығы өлеңде көтерілген мәселелерді анықтайды.

Оқушылардың көбісі өзіндік пікірлерін дәлелді түрде жеткізеді.

Оқушылардың кейбірі айтылған пікірлерді өмірде қолдана алады.

С

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурс

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Ынтымақтастық атмосферасын туғызу. «Май шам» әдісі.

Шеңбер бойымен тұрып, жағылған май шамды бір-біріне өткізе отырып, жақсы тілектерін жеткізеді.

Топқа бөлу: Қағаз қиындылары арқылы бөлінеді («Еділ», «Жайық»)

Үй тапсырмасын сұрау

«Ой шақыру» әдісі арқылы сабақтың мақсатын анықтау

Интерактивті тақтада берілген суреттер арқылы сұрақтар қою

Сабақтың ортасы

1.Тапсырма

ТЖ

«Үш қиян» толғауының идеясын үш сөйлем арқылы тұжырымдап, тірек сызба, сурет арқылы постермен жұмыс.

ҚБ. «Плюс, минус, қызықты» тәсілі.

2.ЖЖ. Кестені толтыру. Оқушыларға толғаудың әр шумағын беріп, сол шумақ бойынша жұпта жұмыс жасайды.

Үзінді

Ақынның айтар ойы

Менің қабылдауым

Заман қайтір түзелсін,

Қоңсыдан туған би болды...

Ақылсыздың баласы

Ақшасына сүйеніп,

Айтқан сөзі пұл болды,

Заманың мұндай сұм болды.

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі.

3.ТЖ. «Әдеби әңгіме шеңбері» әдісі

Толғаудың ұлттық құндылықтарын талдау үшін мұғалім оұушылардан екі шеңбер жасап тұруды талап етеді (Бір-бірін көретін ішкі және сыртқы шеңбер), осылайша «әдеби әңгіме» шеңберін ұйымдастырады.Оқушылар мұғалім берген тақырыптардың біреуін талқылайды, мысалы «ақын не себептен заманды адыра қалғыр»дейді?,бір минут ішінде бір-біріне қарама-қарсы қарап тұрған оқушылар өз ойын айтады.Мұғалім алмасу уақытын қоңырау арқылы білдіреді.Аяқталған соң, сыртқы шеңбер мұғалім «тоқта» дегенге дейін солға қарай жылжып, жаңа серіктеспен кездеседі. Осы ретпен «Өлеңнен қандай ұлттық құндылықтарды байқауға болады? » деген келесі сұрақты талқылайды.Мұғалім кез келген уақытта талқылау тақырыбын өзгерте алдады.

ҚБ. «Мадақтау тағамы»

Топтар өзара бағалауды стикерге жазу арқылы жүзеге асырады.

Сабақтың соңы

Кері байланыс. «Ауа райы» әдісі арқылы ауыл бейнеленген суретке күн, бұлт, қар суретін жапсырады.

Күн- өте жақсы түсіндім, сабақ қызықты болды.

Бұлт –жақсы түсіндім, ұнады.

Жаңбыр-маған қиындау тиді.

Үй тапсырмасы: Ойтолғау «Мен бейбіт елде тұрамын!»

Объяснение:

4,7(9 оценок)
Открыть все ответы
Ответ:
лиза286489
лиза286489
17.09.2020

Ұлыстың Ұлы күні Наурыз – шығыс елдерінің бүкілхалықтық мейрамы! Қазақ халқы да барша шығыс халықтары сияқты Наурыз мерекесін айрықша бағалап, оны жыл сайын үлкен құрметпен есте қаларлықтай тойлауды үрдіске айналдырған.

Қазіргі күн есебіне сәйкес, наурыз айының 22-і жұлдызы жаңа жылдың бірінші күні болып есептеледі. Күн мен түн теңеліп, күн жылынып, қар еріп, жыл құстары келе бастайтын мерзім. Бұл күні қуанбайтын, шаттанбайтын адам болмайды, өйткені, наурыз – бірліктің, татулықтың, көктемнің, еңбектің, бақыттың мерекесі болып табылады.

Қазақ халқы үшін, бұл күн - өте қасиетті, киелі саналады. Әрбір қазақ отбасы үшін, Наурыз - жаңа жыл, ырыс-береке, мереке, жыл басы болып есептелінеді. Наурыз мерекесіне байланысты халық арасында жол-жоралар мен әдеп-ғұрыптар қалыптасқан. Адамдар таза киімдерін киіп, бірін-бірі мерекеге арнап дайындалған наурыз көже ішуге шақырады. Көженің ішіне қысқы соғымның басы мен сүр еті салынады. Малдың басын, шекені қариялар мүжіп, құлағын балаларға кесіп беріп, қалғандары көжені талап ішеді. Наурыз тойына ғана тән бұл көже көпшілікке арналған мерекелік тағам. Ол жеті түрлі дәмнен дайындалады: сүт, ет, тұз, су, тары, құрт, жеміс, оған қазы, шұжық сияқты сыйлы мүшелер қосылып, мерекемен құттықтауға келгендерге ықыласпен ұсынылады. Наурыз көженің дәстүрлік, мерекелік, ұлттық тағылымы өте зор. Ол барша халықты татулыққа, бірлікке, жомарттыққа, ізгілікке, ұйымшылдыққа шақырады. Адамдар арам пиғыл, пендешілік атаулыдан тазарып, ар-ожданы алдында тазарады, - деген, ұғым қалыптасқан.

4,6(85 оценок)
Ответ:
doinak88
doinak88
17.09.2020

Все люди по разному проводят своё личное время, тратя его на те или иные вещи, которые им приходятся по душе. Но так как я учусь в школе, свободного времени у меня не так много как бы мне того хотелось. Поэтому реализовывать все свои идеи и желания представляется возможным только в каникулы. Осенью, когда наступает пора отпустить школьников с занятий на неделю-другу, я обожаю, пешие прогулки по улицам. Из-за данных прогулок я часто пачкаю одежду, после чего мне прилетает от родителей, но что уж тут поделаешь. Впрочем, я также люблю гулять со своими друзьями по улицам, когда появляется свободное время. Обычно я выхожу в более-менее хорошую погоду, и мы идём в парк, дабы посидеть и поговорить обо всём интересном. Часто мы с друзьями ходим в кино, или в те же торговые центры, которых в нашем городе достаточно. Так или иначе, даже в такое, казалось бы, пасмурное и неприятное время года, надо стараться не забывать о своих друзьях и почаще выбираться в люди, дабы не стать затворником окончательно.

Объяснение:

Надеюсь правильно

4,7(5 оценок)
Это интересно:
Новые ответы от MOGZ: Қазақ тiлi
logo
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси Mozg
Открыть лучший ответ