4-тапсырма. Көп нүктенің орнына сын-қимыл (бейне) және мөлшер үстеуді қойып жаз.
[3]
Әжем үйге дейін жүрді. Досым Арманжан ... есіп қапты. Менің оқуда озат
Болғанымды естіген анам ... Мәз болды. Дайындығына сенген Марат ... Отырды.
Ол мектептен
Керекті үстеулер: базала, ақырын, емЫм-еркын, әдауыр, тез.
Сабақтың мақсаты:
Сарматтардың орналасу территориясы, ескерткіштері, жорықтары туралы баяндай отырып, білікті, білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі:интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, «Хабар»
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1. Оқулықтағы материалдарды пайдаланып, Сыма Цянь, Аммиан марцеллин, Приисктің ғұндар туралы айтқандарын салыстыр.
2. Ғұн қоғамында кімдер билік етті?
3. Ғұндардың шаруашылығы туралы айтып бер.
4. Ғұндардың билеушісі қалай билік жүргізген?
5. Ғұндардың мәдениеті жөнінде әңгіме құрастыр.
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Сарматтар туралы деректер
Сарматтар еліміздің батыс аумағын б.з.б. 8 ғасыр мен б.з.-дың 5 ғасырында мекендеген.
2. Сарматтар мәдениеті.
Савромат-сармат тайпалары Орталық Азия мен Қара теңіз өңірі мәдениеттерін байланыстырды. Көршілес Босфор мемлекетімен байланыс орнатып, Алдыңғы Азия, Солтүстік Кавказға, Парфияға жаулаушылық жорықтар жасады.
3. Сарматтар туралы болжамдар.
4. Сарматтардың наным-сенімі.
Сабақты бекіту:
1. Сарматтар ескерткіштері Қазақстанның қай аймақтарында табылған? Картадан көрсет.
2. Савроматтар мен сарматтардың байланысы қандай?
3. «Савромат-сарматтардың көне замандағы орны» деген тақырыпта эссе жаз
4. Сарматтар туралы жазған тарихшыларды ата.
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 23. Тест. Амазонкалар туралы аңызды оқып, түсінігін айту.