Атомна маса ізотопу дорівнює цілому числу приблизно: здебільшого перша цифра після десяткової коми — це 0 або 9. Це ціле число називається масовим номером і є сумою числа протонів та числа нейтронів в атомному ядрі.
Закономірність прирощення атомної маси в залежності від масового номера така: відхилення починається з позитивного у водню-1, стає негативним, доки не досягається мінімум у заліза-56, потім зростає до позитивних значень у важких ізотопів зі зростанням атомного номера. Це відповідає тому, що розщеплення елемента, важчого за залізо, вивільнює енергію, а розщеплення елемента, легшого за залізо, потребує енергії. Протилежне справджується для реакцій злиття ядер: злиття елементів, що є легшими за залізом, вивільнює енергію, злиття ж елементів, важчих за залізо, потребує енергії.
Якщо йдеться про хімічний елемент взагалі, атомна маса (також «відносна атомна маса», «середня атомна маса» або «атомна вага»), подана в періодичній таблиці, є середньою атомною масою всіх стабільних ізотопів даного хімічного елемента. Цю атомну масу використовують в стехіометричних розрахунках. Вона зазвичай застосовується як маса в грамах одного моля атомів елемента, що також зветься молярною масою.
Объяснение:
1. Бескислородные кислоты получают при растворении в воде газообразных соединений неметаллов с водородом.
Так, например, соляная кислота образуется в результате растворения газа хлороводорода HCl в воде, а сероводородная кислота образуется при растворении газа сероводорода H2S в воде. Сами же упомянутые газообразные соединения можно получить в реакциях соединения водорода с соответствующими неметаллами:
H2+Cl2−→−свет2HCl,H2+S−→−tH2S.
2. Кислородсодержащие кислоты можно получить взаимодействием соответствующих кислотных оксидов с водой:
N2O5+H2O→2HNO3,SO3+H2O→H2SO4.
3. Кислоты можно получить из соответствующих солей. Реакции обмена протекают в соответствии с вытеснительным рядом кислот.
Например, соляная кислота вытесняет уксусную из растворов её солей, а фосфорная кислота может быть вытеснена серной:
CH3COONa+HCl→CH3COOH+NaCl,Ca3(PO4)2+3H2SO4→2H3PO4+3CaSO