Тестова самостійна робота з теми «Вуглеводні», 9 кл Варіант 1 У завданнях 1 – 8 оберіть літеру, якою позначено одну правильну відповідь, (правильна відповідь ).
1. Позначте тип реакції: СН4 +Cl2 =CH3- Cl+HCl
А. обміну; Б. приєднання; В. заміщення; Г. розкладу.
2.Визначте назву продукту реакції, який утворюється під час взаємодії метану об’ємом 56 мл та хлору об’ємом 224 мл, якщо реакція відбувається при розсіяному сонячному випромінювання, а об’єм речовин визначено за однакових умов:
А. дихлорметан; Б. тетрахлорметан; В. трихлорметан; Г. хлорметан.
3. Вкажіть реагенти для лабораторного добування ацетилену:
А. кальцій силікат і вода; Б. кальцій карбонат і вода; В. кальцій карбід і вода; Г. етен і вода.
4. Вкажіть реакції, характерні для ненасичених вуглеводнів:
А. заміщення й окиснення; Б. приєднання та заміщення; В. приєднання й окиснення окисниками.
5. Для алкенів реакції приєднання: А. не йдуть; Б. йдуть легко.
6. При пропусканні етину через бромну воду остання:
А. знебарвлюється; Б. колір змінює на червоний; В. колір не змінює.
7. Гомологами називаються речовини, що мають:
А. однакову будову; Б. однакову будову і хімічні властивості; В. однакову будову і хімічні властивості та відрізняються один від одного на групу атомів –СН2-, яка називається гомологічною різницею.
8. Ізомери це: А. сполуки, однакові за елементним складом і молекулярною масою але різні за фізичними і хімічними властивостями; що зумовлено різним просторовим чи решітковим розташуванням атомів у молекулах, тобто їх будовою. Б. сполуки, однакові за елементним складом і молекулярною масою; В. сполуки, однакові за елементним складом і молекулярною масою але різні за фізичними і хімічними властивостями; В завданнях 9 – 11 закінчити речення,. ( за правильно виконане завдання)
9. Ряд речовин, у якому кожен наступний член ряду відрізняється від попереднього на групу атомів -СН2- називається .
10. Насиченими називають вуглеводні, у молекулах яких атоми Карбону сполучені між собою одинарним зв’язком. 11. В органічних сполуках атом Карбону завжди має валентність .
Для того чтобы определить порядок ослабления окислительной активности веществ, необходимо знать, что окислительная активность возрастает при увеличении электроотрицательности элемента.
Электроотрицательность - это способность атома притягивать к себе электроны в химической связи. Чем больше электроотрицательность, тем сильнее атом притягивает электроны и тем легче он окисляется.
В рассматриваемом ряду элементы упорядочены по возрастанию электроотрицательности:
1) N (азот) - электроотрицательность 3.04
2) O (кислород) - электроотрицательность 3.44
3) Cl (хлор) - электроотрицательность 3.16
4) F (фтор) - электроотрицательность 3.98
Теперь рассмотрим каждый вариант ответа:
1) N, O, Cl, F - элементы упорядочены по возрастанию электроотрицательности, следовательно, порядок ослабления окислительной активности верен.
2) 0, N, Cl, F - элементы расположены в неправильном порядке, так как кислород (O) имеет большую электроотрицательность, чем азот (N).
3) СІ, О, N, F - в данном варианте также неправильный порядок, так как хлор (Cl) имеет большую электроотрицательность, чем кислород (O).
4) F, Cl, O, N - элементы упорядочены по убыванию электроотрицательности, что противоречит условию задачи.
Итак, правильный ответ - 1) N, O, Cl, F.
Я надеюсь, что ясно объяснил порядок ослабления окислительной активности веществ в данном ряду. Если у тебя возникнут еще вопросы, пожалуйста, задавай!