Богатыри — герои былин и сказаний, отличающиеся большой силой и совершающие подвиги религиозного или патриотического характера. В исторических записях и летописяхсохранились указания на то, что некоторые события, перешедшие в былины, действительно имели место в подлинной истории. Богатыри стояли на страже Руси, на заставе.

«Богатыри» — Добрыня Никитич, Илья Муромеци Алёша Попович (Картина В. М. Васнецова, 1881—1898)
Долгое время былины (стáрины) передавались в устной форме, пока ими не заинтересовались учёные, филологи и фольклористы.
В подлинной истории основу войска Древней Руси составляли дружинники — «храбры», «витязи», «богатыри», — военная элита русских земель и княжеств, тяжеловооруженные конники и пехотинцы. Они же могли использоваться при решении административно-экономических задач — как судьи, управленцы, сборщики податей, послы и т. п.
Зворотній вплив Контрреформації, релігійних конфліктів і соціальних змін у Європі XVII століття стимулював розвиток двох основних мистецьких напрямків - бароко і класицизм.
Бароко відображало пишність, розкіш і драматизм того періоду. Його характеризували складні форми, емоційність, сильні контрасти світла і тіні, динамічні композиції. Цей стиль був великим засобом вираження католицької церкви, яка намагалася протистояти протестантській реформації і звернути увагу на свою велич.
Класицизм, натомість, відбивав прагнення до гармонії, раціоналізму і симетрії. Він був сильно впливовий античністю і ідеалами античного світу, що було виразом інтелектуальних та культурних змін епохи Відродження. Класицизм використовував чисті лінії, симетричні композиції, строгість і розумову організацію форм.
Таким чином, розвиток бароко і класицизму у XVII столітті відбивав багатогранність та розділеність суспільства, його релігійних та інтелектуальних прагнень