Продовжуємо працювати над текстом твору Михайла Булгакова " Собаче серце".
Запишіть дату і тему уроку. Прочитайте інформацію нижче:
Сучасники Булгакова сприймали повість «Собаче серце» як гостру політичну сатиру, а сучасні літературознавці розглядають твір як прозору метафору соціальних експериментів революційної доби. ( Згадайте, що таке метафора?) . Вожді революції 1917 року ставилися до неї як до глобального експерименту з побудови соціалізму в окремо взятій країні (а згодом, як вони очікували, й в усьому світі). За до цього експерименту вони прагнули переформувати людину, пробудити соціальну свідомість у представників робітничого класу. Тобто революціонери мислили себе як творці нового типу людей.
Подібний експеримент здійснює і професор Преображенський у Булгакова, але він намагається змінити природу, перетворивши тварину на людину. На уроці ми як письменник змальовує хід цього експерименту, дамо оцінку вчинку Преображенського, спробуємо встановити причину невдачі професора.
Подумайте над питаннями ( усно):
1. Розкажіть ( подумки) про життя професора Преображенського.
2. З якою метою професор підібрав безпритульного пса?
3. У чому суть експерименту професора Преображенського?
4. Яким автор показав професора в сцені підготовки до операції?
5. Яким ми бачимо перед операцією Шарика?
Виконайте завдання письмово ( чекаю фотозвіт):
1.Складіть таблицю за текстом повісті
Порівняйте Шарикова з Шариком. Заповніть таблицю.
Шарик Шариков
2.Проблемні питання, на які потрібно дати короткі відповіді.( фотозвіт)
1. Повість Булгакова сповнена християнських алюзій (тобто натяків). По-перше, прізвище професора Преображенського — натяк на християнське свято Преображення Господнього. Операцію професор робить 23 грудня, а запис про зникнення хвоста і перше слово істоти в щоденнику Борменталя датований 6 січня. Таким чином, весь процес перетворення собаки на людину охоплює період з 24 грудня до 6 січня — від католицького до православного Святвечора. Нова людина Шариков з’являється в ніч із 6-го на 7-ме січня — у православне Різдво. Яку роль ці алюзії відіграють у творі? Чи, можливо, це випадковий збіг?
2. Якими методами професор Преображенський намагається виховувати Шарикова? Який результат такого виховання?
3. Виразно прочитайте суперечку Преображенського і Шарикова про те, чи мав професор робити операцію (глава VI). Як ви вважаєте, на чиєму боці правда? Чому ви так думаєте?
4. Чи згодні ви зі словами професора про те, що штучно створювати людей, навіть дуже розумних, немає сенсу? Поясніть свою позицію.
5. Якого висновку дійшов професор Преображенський щодо свого експерименту?
6.У чому актуальність попереджень М.О. Булгакова? Чи можна пов’язати зміст повісті з сучасною проблемою клонування? Обґрунтуйте свою відповідь.
Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру «Чому експеримент професора Преображенського зазнав невдачі?».
ответ:
астафьев в. п
"белогрудка"
жанр: "рассказ"
главным героем рассказа "белогрудка" виктора петровича астафьева является белогрудая куница. также в произведении фигурируют мальчишки, которые забрали котят у белогрудки и охотник, который поначалу защищал животное, говоря, что она не виновата в том, что начала разбойничать по деревне. но в итоге ему пришлось застрелить зверька.
тема : разумное отношения с животными, белогрудка своим характером походит на настоящую мать, автор приравнивает её чувства к человеческим.
однажды белогрудку выслеживают мальчишки. детёнышей похищают. след приводит её к дому, в который принесли кунят.
несколько дней белогрудка следит за домом, но войти не может . вскоре один кунёнок умирает, и мальчишка кидает его псу.
с той же ночи в зуятах начала гибнуть птица. её попытались подстрелить, но только ранили.
зализав раны, белогрудка вернулась. она не знала, что мальчишке велели отнести кунят обратно в гнездо, но тот поленился.
поймали куницу, когда та случайно попала в погреб. хозяин отпускает её. но белогрудка снова возвращается, начинает свирепствовать , и охотнику приходится её подстрелить.
автор говорит нам смысл прочитанного в конце произведения
, он лежит на поверхности и звучит как-то так:
- "в обоих сёлах до сих пор помнят белогрудку и запрещают детям обижать зверей и птиц"
больше всего мне понравилось самоотверженность и любовь белогрудки к детям, она припадала жёсткий урок людям, напомни им о гуманизме и обязательной расплате за свои поступки.
Сыновья потихоньку учились мастерству. Хорошо стреляли и и седели верхом. Бульба гордился, что это ЕГО сыновья. Он хороший отец и воин, настоящий патриот.