1.3.1.1 геометриялық фигуралар: нүкте, түзу, қисық, үзік, тұйық және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш жайлы мағлұмат беру.
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар:Кейбір геометриялық фигураларды білу.
Көптеген оқушылар:Геометриялық фигуралар: нүкте, түзу, қисық, үзік, тұйық және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыштарды бір – бірінен ажырата алу.
Кейбір оқушылар: геометриялық фигуралардың қасиеттерін атап көрсетеді, заттармен ұқсастықтарын айта алу
Жетістік критерийлері:
Элементтерінің ортақ белгілері бойынша жиындар құрайды және жіктейді.
Тілдік мақсат:
Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы:
нүкте, сызық, үзік сызық, тұйық және тұйықталмаған сызық, үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тіктөртбұрыш
-Осы лентаның шетінен бәрің ұстап тұрыңдар және өздерің білетін әртүрлі геометриялық фигура жасауға тиіспіз. Мысалы: Үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, шеңбер.
Мақсатпен таныстыру: геометриялық фигуралар: нүкте, түзу, қисық, үзік, тұйық және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышпен танысамыз.
(Ұ,Д):« Сиқырлы қобдиша» ойыны. Оқушылар қобдишаға қолын салып тұрып, қарамай фигура алады. Сол фигуралар бойынша 3 топқа бөлінеді.
Лента
Қобдиша, геометриялық пішіндер
Сабақтың ортасы
5 мин
5 мин
7 мин
Оқушыларға дайын фигуралар бейнеленген кеспелер таратылады
(Т): Топтарға геометриялық фигуралар бейнеленген парақшаларды таратып беру және оқушыларға осы фигуралардың ішінен өздеріне таныс фигураларды қоршап шығуларын тапсыру. Тапсырма орындалып болғаннан кейін топ басшысы таныс фигураларды атайды. Егер басқа топтар да сол фигураны қоршаса, «Бас бармақ» әдісі арқылы «Тамаша!» деп айтады.
(Д): Таныс емес фигуралар жайлы мағлұмат беру мақсатында мына тапсырма дербес орындалады:
Оқушыларға сызық сызуды ұсыну, бұл сызықтың түзу деп аталатынын, оның басы мен соңы жоқ екенін түсіндіру. Содан кейін осы түзу сызықта оқушыларға нүктені белгілеуді айтамын. Оқушыларға нүктеден оң жаққа немесе сол жаққа түскен сызықтың сәуле деп аталатынын, ал нүктенің өзі сәуленің басы болатынын түсіндіру. Оқушыларға сәуленің соңы жоқ деп қорытынды жасатқызу. Бұдан әрі осы сызықта оқушыларға екінші нүктені қоюды сұраймын.осы екі нүкте арасындағы аралықтың кесінді деп аталатынын, оның басы мен соңы бар екенін түсіндіремін
(Ж/Қ) Геометриялық фигуралардың заттармен ұқсастықтарын анықтату мақсатында жұппен орындалады:
Кеңістік фигураларының атауын оқыңыз.Оларды суреттегі ұқсас заттармен сәйкестендіріп сызыңыз.
hello_html_4401e5e8.jpg
Дескриптор: Білім алушы
-цилиндр пішіндес заттарды анықтайды және фигурамен сәйкестендіреді
- куб пішіндес заттарды анықтайды және фигурамен сәйкестендіреді;
-шар пішіндес заттарды анықтайды және фигурамен сәйкестендіреді.
Геометриялық фигуралар бейнеленген парақша
Қарындаш, сызғыш
ҚБ, 25бет
Сызғыш, қарындаш
Сабақтың соңы
7 мин
(Ө): Топтарға көлемді геометриялық фигураларды таратып беремін. Оқушыларға осы көрген фигуралардың ішінен өзіне ұнаған фигураларды ермексаз бен шырын түтікшесінің көмегімен құрастырады.
Әр оқушы өзі жасаған фигурасына таныстырылым жасайды.
Дифференциация
(саралау) – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Барлық оқушылар фигураларды бір – бірінен ажырата алады, оларды ермексаздың және түтікшенің көмегімен бейнелеуге мүмкіндік беремін. Қабілеті жоғары оқушылар фигуралар туралы толық ақпарат бере алады, заттармен ұқсастықтарын айта отырып, зерттеу жасауға мүмкіндік беремін.
«Бұрыштар тәсілі»:
Оқушыларға сұрақтар ұсынылады және мүмкін төрт жауабын «Толықтай келісемін», «Келісемін», «Келіспеймін», «Мүлдем келіспеймін» сөздерін жазып, сыныптың төрт бұрышына орналастырады. Оқушылар өздеріне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайд
Например: 3 8 1) смотрим на знаменатель дроби ( в данном случае 8) , данная дробь меньше единицы, 2) единичный отрезок делим на 8 равных частей 3) смотрим на числитель, он равен 3, значит откладываем три равных деления, конец последнего деления и будет дробь 3/8 0 1 2 3 4 5 6 7 8 1
Например: 1 5/9 Чертим координатную прямую , отмечаем на луча, единичный отрезок , что бы отложить данную дробь, надо: отложить целую часть (1), за целой частью откладываем ещё единичный отрезок и делим его на 9 равных частей,т.к. знаменатель содержит число 9, затем отсчитываем 5 равных частей - это и будет число : 1 5/9
Вот тебе мой скромный ответ. Петр, по праву получивший от потомков торжественное прозвание Великий, живейшим образом откликался на все новое, что происходило в мире. Существуй в его времена такие явления, как «инновации» и «нанотехнологии», государь непременно бы отдал соответствующие распоряжения о повсеместном насаждении в стране упомянутых диковин. Кажется, не было такого уголка России, которого Петр не желал бы до неузнаваемости изменить. К концу его правления мало осталось мест, избежавших Петровских преобразований.
Без Петра Великого не было бы ни Питера, этой его «гениальной ошибки», основанной на костях и болоте в 1703 г., ни славного русского флота, ни вооруженной до зубов армии, ни первого русского музея, ни первой русской газеты, ни много чего еще.Первого русского императора смело можно причислить к единицам избранных, которым удалось повернуть ход истории. Возможно, удалось это не в последнюю очередь потому, что ход русской истории к концу XVII в. и ходом-то назвать трудно. Преобразования, инициатором и главной движущей силой которых был Петр, вызывали и будут вызывать самые разные оценки. Даже для своих современников он был одновременно и земным богом, и антихристом, и «людомором».
Будущий Петр Великий родился в 1672 г. в многодетной семье второго русского царя из династии Романовых Алексея Михайловича, прозванного за рассудительность и умиротворенность «Тишайшим».Почти детсадовская инфантильность молодого государя не знала никаких границ. Не слишком вникая в государственные дела, он почти все время проводил в «забавах экзерциций военных», придав своим увеселениям поистине грандиозные масштабы. В ходе «игрушечных» битв молодого царя гибли десятки людей.
Возмужав, Петр, не отличавшийся миролюбием, направил свою энергию в еще более серьезное русло. Почти все его царствование в войнах: Азовские походы (1695-1696 гг.), Северная война (1700-1721 гг.), шедшие с переменным успехом войны с Турцией и Персией.
Успехи Петра Великого на внешнеполитическом поприще огромны. В ходе Северной войны, прямой наследницы войны Ливонской, Россия прорвалась наконец к морю. Этот важнейший геополитический шаг в массовом сознании людей закрепился в терминах плотницкого ремесла. Благодаря пресловутому «евроокну» Россия получила замечательную возможность прорубать дальнейшую дорогу своим экономическим, политическим, культурным и всем другим интересам в Европу и мир.
Длительное пребывание в Европе окончательно укрепило Петра в том, что в России все должно быть на европейский самый продвинутый манер. Насмотревшись на чудеса технического прогресса в милой его сердцу Голландии, Петр принялся рьяно насаждать их у себя на родине, без сожаления разрушая старый быт и уклад. Бритье бород – самое невинное из его нововведений. Ни одна европейская культура не претерпела такого крутого, жесткого тотального слома, какой претерпела русская культура в эпоху Петра. По существу, его реформы были попыткой переделать нацию, перестроить ее национальное сознание на протестантский манер. Но Россия не поддалась. Однако многие из Петровских новшеств, особенно в области госуправления, экономики, транспорта были разумными и вполне прижились. За четверть века его активных реформ построено множество каналов (Вышневолоцкий, Мариинский и Тихвинский), объединивших в единое целое речную сеть страны, а также большое количество мануфактур и горных предприятий, освоены новые месторождения по добыче железной руды и цветных металлов, создана регулярная армия, написаны первые воинские уставы, реформировано местное управление.
Сынып: 1
Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
3.1 Геометриялық фигуралар
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары
(ОБ сілтеме)
1.3.1.1 геометриялық фигуралар: нүкте, түзу, қисық, үзік, тұйық және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш жайлы мағлұмат беру.
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар:Кейбір геометриялық фигураларды білу.
Көптеген оқушылар:Геометриялық фигуралар: нүкте, түзу, қисық, үзік, тұйық және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыштарды бір – бірінен ажырата алу.
Кейбір оқушылар: геометриялық фигуралардың қасиеттерін атап көрсетеді, заттармен ұқсастықтарын айта алу
Жетістік критерийлері:
Элементтерінің ортақ белгілері бойынша жиындар құрайды және жіктейді.
Тілдік мақсат:
Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы:
нүкте, сызық, үзік сызық, тұйық және тұйықталмаған сызық, үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тіктөртбұрыш
Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері:
Неліктен оларды бірге топтастыру керек?
Бұл фигуралардың ортақ қандай белгілері бар?
Құндылықтарды дарыту
Байқағыштық, шапшаң ойлау қабілеттерін арттыру.
Пәнаралық байланыстар
Көркем еңбек, жаратылыстану
АКТ қолдану дағдылары
Алдыңғы меңгерілген білім
Кейбір геометриялық фигураларды біледі.
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс - әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
3 мин
Ширату жаттығуы
(Ұ): Оқушылар шаттық шеңберіне жиналады. Қолдарына лента беремін.
-Осы лентаның шетінен бәрің ұстап тұрыңдар және өздерің білетін әртүрлі геометриялық фигура жасауға тиіспіз. Мысалы: Үшбұрыш, тіктөртбұрыш, бесбұрыш, шеңбер.
Мақсатпен таныстыру: геометриялық фигуралар: нүкте, түзу, қисық, үзік, тұйық және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышпен танысамыз.
(Ұ,Д):« Сиқырлы қобдиша» ойыны. Оқушылар қобдишаға қолын салып тұрып, қарамай фигура алады. Сол фигуралар бойынша 3 топқа бөлінеді.
Лента
Қобдиша, геометриялық пішіндер
Сабақтың ортасы
5 мин
5 мин
7 мин
Оқушыларға дайын фигуралар бейнеленген кеспелер таратылады
(Т): Топтарға геометриялық фигуралар бейнеленген парақшаларды таратып беру және оқушыларға осы фигуралардың ішінен өздеріне таныс фигураларды қоршап шығуларын тапсыру. Тапсырма орындалып болғаннан кейін топ басшысы таныс фигураларды атайды. Егер басқа топтар да сол фигураны қоршаса, «Бас бармақ» әдісі арқылы «Тамаша!» деп айтады.
(Д): Таныс емес фигуралар жайлы мағлұмат беру мақсатында мына тапсырма дербес орындалады:
Оқушыларға сызық сызуды ұсыну, бұл сызықтың түзу деп аталатынын, оның басы мен соңы жоқ екенін түсіндіру. Содан кейін осы түзу сызықта оқушыларға нүктені белгілеуді айтамын. Оқушыларға нүктеден оң жаққа немесе сол жаққа түскен сызықтың сәуле деп аталатынын, ал нүктенің өзі сәуленің басы болатынын түсіндіру. Оқушыларға сәуленің соңы жоқ деп қорытынды жасатқызу. Бұдан әрі осы сызықта оқушыларға екінші нүктені қоюды сұраймын.осы екі нүкте арасындағы аралықтың кесінді деп аталатынын, оның басы мен соңы бар екенін түсіндіремін
(Ж/Қ) Геометриялық фигуралардың заттармен ұқсастықтарын анықтату мақсатында жұппен орындалады:
Кеңістік фигураларының атауын оқыңыз.Оларды суреттегі ұқсас заттармен сәйкестендіріп сызыңыз.
hello_html_4401e5e8.jpg
Дескриптор: Білім алушы
-цилиндр пішіндес заттарды анықтайды және фигурамен сәйкестендіреді
- куб пішіндес заттарды анықтайды және фигурамен сәйкестендіреді;
-шар пішіндес заттарды анықтайды және фигурамен сәйкестендіреді.
Геометриялық фигуралар бейнеленген парақша
Қарындаш, сызғыш
ҚБ, 25бет
Сызғыш, қарындаш
Сабақтың соңы
7 мин
(Ө): Топтарға көлемді геометриялық фигураларды таратып беремін. Оқушыларға осы көрген фигуралардың ішінен өзіне ұнаған фигураларды ермексаз бен шырын түтікшесінің көмегімен құрастырады.
Әр оқушы өзі жасаған фигурасына таныстырылым жасайды.
Дифференциация
(саралау) – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Барлық оқушылар фигураларды бір – бірінен ажырата алады, оларды ермексаздың және түтікшенің көмегімен бейнелеуге мүмкіндік беремін. Қабілеті жоғары оқушылар фигуралар туралы толық ақпарат бере алады, заттармен ұқсастықтарын айта отырып, зерттеу жасауға мүмкіндік беремін.
«Бұрыштар тәсілі»:
Оқушыларға сұрақтар ұсынылады және мүмкін төрт жауабын «Толықтай келісемін», «Келісемін», «Келіспеймін», «Мүлдем келіспеймін» сөздерін жазып, сыныптың төрт бұрышына орналастырады. Оқушылар өздеріне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайд
Пошаговое объяснение: