Мета: Формувати уявлення про Прісну водойму Як Природне угруповання; розширювати знання учнів про рослинний і тваринний світ водойми; розвивати сть; виховувати любов до природи і бажання її охороняти. Обладнання: Гербарії рослин; ілюстрації рослин, тварин, озера. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання Фронтальне опитування. Вибрати із герба рійного набору рослини луків, зазначити їх спільні та відмінні ознаки, їх пристосування до умов угруповання. Яке природне угруповання називається Луками? Що може призвести до руйнування луків? Назвіть тварин-жителів луків. Як вони пов’язані із рослинами луків? — Накресліть на дошці 2 ланцюги живлення.
Підсумок домашнього завдання — Гра «Впізнайте жителя луків».
(Конюшина, береза, оса, метелик, кріт, лобода, конвалія, ящірка, миша, Лисиця, лелека, коник-стрибунець) Іі. актуалізація опорних знань учнів — Діти, хто вас побував на морі? Якою є вода в морі? — а хто купався в озері чи в ставку? Якою є вода там? — Яка різниця між морем та ставком? Ііі. Повідомлення теми та мети уроку — На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із Прісною водоймою
як природним угрупованням. ІV. сприймання та усвідомлення навчального матеріалу 1. Практична робота (за малюнком у підручнику на С. 157). Учні, ми з вами декілька разів класом побували на екскурсії на ставку. Пригадуючи, що і кого ми там бачили, і розглянувши малюнок і підручнику, назвіть рослин та тварин, які живуть в прісній водоймі. Які рослини ви впізнали? Яка є між ними відмінність? Які тварини населяють водойму? Які рослини і яких тварин водойм ви зустрічали в природі? Чи існують зв’язки між рослинами та тваринами у водоймі? Фізкультхвилинка Зорова зарядка (7–10 разів) Інтенсивно закрийте і різко відкрийте очі. Приставте кінчик пальця до носа і подивіться на нього. Підійдіть до вікна і знайдіть на ньому якусь точку. Подивіться на цю ближню точку, а потім переведіть погляд на який-небудь далекий об’єкт — телефонний стовп, віддалену будівлю тощо. 2. Робота у групах (4 групи). Кожній групі — Завдання: Опрацювати частину тексту підручника «Прісна водойма — природне угруповання». Представники груп розповідають, про яких рослин і тварин вони дізналися. Учитель доповнює розповіді дітей, демонструє ілюстрації, зразки рослин із гербарію, комах із колекції. V. Узагальнення та сисРозробка урокатизація знань Які водойми називаються Прісними? Яким є значення рослин у природному угрупованні прісної водойми? Які тварини живуть у прісних водоймах? Які з них є хижими? Які — всеїдними? Яких птахів водойм ви запам’ятали? Яке значення для них має вода? Яке значення для птахів водойм має пір’я? Обґрунтуйте, чому прісна вода є природним угрупованням? Як природа може зруйнувати або завдати шкоди природному угрупованню? 2. Самостійна робота (у групах). Скласти по 2 ланцюги живлення і записати їх у зошити із друкованою основою (С 73). VI. Підсумок уроку Гра «Хто тут є зайвим?» Вибрати жителів прісної водойми (видра, акула, водолюб, дика качка, дикий кабан, жаба, ряска, дзвоники, лілії, вуж, нутрія, короп, заєць, сом, верба). VII. Домашнє завдання Прочитати у підручнику статтю «Прісна водойма — природне угруповання». Підготувати відповіді на запитання після тексту. Скласти по 2 ланцюги живлення в зошиті із друкованою основою.
Під час руху по льоду слідкуй за його поверхнею, обходь небезпечні місця та ділянки з кущами і травою. Особливу обережність проявляй у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупинися і повертайся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.
Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді
У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б'ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.
Кожен з нас майже щодня буває в магазинах, великих і малих, продуктових і спорттоварних. І кожен день (ну, або майже кожен день) ми бачимо, як люди, потрапивши в магазин, поводяться негідно. Іноді ми й самі здійснюємо такі помилки, адже так? Але існують певні правила поведінки в магазині, які допомагають виправити проблему. 1. Перш, ніж зайти в магазин, потрібно пропустити тих, хто виходить; 2. Якщо хтось заходить за вами, потрібно притримати двері; 3. Ні в якому разі не можна палити в магазині, хоча прецеденти бувають; 4. В магазині нічого робити домашнім тваринам, навіть, якщо ви їх дуже любите; 5. Не варто чіпати продукти, які не упаковані. Хліб, фрукти та інше - вони не дуже люблять, коли їх тиснуть руками, мнуть і мало не на зуб пробують; 6. Штовхатися в магазині не варто. Це ознака безкультур'я. Звичайно, якщо ви випадково когось штовхнули, нічого страшного, вибачтеся, і інцидент вичерпано. Але спеціально штовхати людину - це некрасиво. Уявіть, якби вас хтось почав штовхати; 7. Якщо продавець розмовляє з іншим покупцем, або рахує гроші, не заважайте йому, дайте закінчити; 8. Якщо ви стоїте в черзі, наприклад, за м'ясом, то придумайте заздалегідь, що саме ви будете брати. Чомусь зазвичай прийнято починати думати вже тоді, коли ви виявилися першими близько продавця. І природно, всі ці роздуми затримують всю іншу чергу; 9. Звертайтеся до продавців ввічливо, без нахабства і грубості. Інакше і продавець може не зовсім адекватно відповісти; 10. Намагайтеся дбайливо ставитися до товарів, неважливо, одяг це чи продукти харчування; 11. Якщо ви знаєте суму покупки, постарайтеся приготувати необхідну суму наперед.
Підсумок домашнього завдання — Гра «Впізнайте жителя луків».
(Конюшина, береза, оса, метелик, кріт, лобода, конвалія, ящірка, миша, Лисиця, лелека, коник-стрибунець) Іі. актуалізація опорних знань учнів — Діти, хто вас побував на морі? Якою є вода в морі? — а хто купався в озері чи в ставку? Якою є вода там? — Яка різниця між морем та ставком? Ііі. Повідомлення теми та мети уроку — На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із Прісною водоймою
як природним угрупованням. ІV. сприймання та усвідомлення навчального матеріалу 1. Практична робота (за малюнком у підручнику на С. 157). Учні, ми з вами декілька разів класом побували на екскурсії на ставку. Пригадуючи, що і кого ми там бачили, і розглянувши малюнок і підручнику, назвіть рослин та тварин, які живуть в прісній водоймі. Які рослини ви впізнали? Яка є між ними відмінність? Які тварини населяють водойму? Які рослини і яких тварин водойм ви зустрічали в природі? Чи існують зв’язки між рослинами та тваринами у водоймі?
Фізкультхвилинка Зорова зарядка (7–10 разів) Інтенсивно закрийте і різко відкрийте очі. Приставте кінчик пальця до носа і подивіться на нього. Підійдіть до вікна і знайдіть на ньому якусь точку. Подивіться на цю ближню точку, а потім переведіть погляд на який-небудь далекий об’єкт — телефонний стовп, віддалену будівлю тощо. 2. Робота у групах (4 групи). Кожній групі — Завдання: Опрацювати частину тексту підручника «Прісна водойма — природне угруповання». Представники груп розповідають, про яких рослин і тварин вони дізналися. Учитель доповнює розповіді дітей, демонструє ілюстрації, зразки рослин із гербарію, комах із колекції. V. Узагальнення та сисРозробка урокатизація знань Які водойми називаються Прісними? Яким є значення рослин у природному угрупованні прісної водойми? Які тварини живуть у прісних водоймах? Які з них є хижими? Які — всеїдними? Яких птахів водойм ви запам’ятали? Яке значення для них має вода? Яке значення для птахів водойм має пір’я? Обґрунтуйте, чому прісна вода є природним угрупованням? Як природа може зруйнувати або завдати шкоди природному угрупованню? 2. Самостійна робота (у групах). Скласти по 2 ланцюги живлення і записати їх у зошити із друкованою основою (С 73). VI. Підсумок уроку Гра «Хто тут є зайвим?» Вибрати жителів прісної водойми (видра, акула, водолюб, дика качка, дикий кабан, жаба, ряска, дзвоники, лілії, вуж, нутрія, короп, заєць, сом, верба). VII. Домашнє завдання Прочитати у підручнику статтю «Прісна водойма — природне угруповання». Підготувати відповіді на запитання після тексту. Скласти по 2 ланцюги живлення в зошиті із друкованою основою.