Женщина, связавшись с психологом по телефону, попросила провести тестирование ее 15-летнего сына с целью дать рекомендации по выбору специализированного класса (технического или гуманитарного). Психолог назначил подростку встречу, тот получил от матери записку с адресом и выехал из дома. Проехав часть пути, он выяснил, что забыл записку дома. Вместо того, чтобы вернуться или позвонить остававшейся дома бабушке, мальчик решил искать место, где работал психолог, по памяти. Безуспешно пытаясь найти организацию сначала на юго-западе Москвы, затем на северо-востоке, он потратил на поиски четыре часа и вернулся домой.
Вечером мать позвонила психологу и извинившись, попросила назначить другое время для ее сына, заверив, что теперь он обязательно доедет до психолога. В ходе беседы с матерью по телефону психолог предположил, что поведение подростка может указывать на проблемы, существующие в отношениях между матерью и сыном, и в итоге порекомендовал обратиться к семейному психологу. Мать поблагодарила его и больше не настаивала на тестировании сына.
Следует учитывать, что далеко не всегда в рамках психодиагностического обследования целесообразна работа с проблемами более глубокого уровня, нежели предполагает явный запрос, даже если на основании результатов обследования психолог может предположить, в чем они заключаются.
Психологія вивчає дуже складні і важко пізнаються явища. Чи можна побачити, як мислить, запам'ятовує людина, які образи виникають в його свідомості, чи можна, нарешті, побачити почуття людини - радість і печаль, любов і ненависть? Звичайно, ні. Про це невидимому світі можна дізнатися тільки непрямим шляхом, вивчаючи поведінку, діяльність людей у \u200b\u200bвсьому їх різноманітті.Люди багато чого очікують від досліджень психічного життя: їх результати хвилюють не тільки фахівців-психологів, в тій чи іншій мірі вони стосуються кожної людини, тому що психологія бере активну участь у вирішенні багатьох великих соціальних проблем. Найважливіші серед них - навчання, виховання, праця.
Стрімко і нестримно зростає обсяг інформації, необхідної людині в житті. Сучасний робочий, інженер, лікар, вчений повинен знати набагато більше своїх попередників. Кожне нове покоління змушене приблизно в одні і ті ж терміни засвоювати все більшу кількість знань. Без чіткого уявлення про те, як людина сприймає і пізнає навколишній світ, неможливо впоратися з цим завданням.
Людина - єдина на Землі істота, що відчуває потребу в праці. Але задоволення цієї потреби відбувається складними шляхами. Людина зараз глибше, ніж будь-коли раніше, усвідомлює цілі і соціальне значення своєї трудової діяльності. Він не хоче бути людиною-роботом, але все гостріше відчуває прагнення до творчості, до максимального розкриття своїх внутрішніх можливостей.
У зв'язку з цим слід назвати ще один напрямок психологічних досліджень - пошуки можливостей професійного відбору та професійної орієнтації. Вивчення об'єктивних вимог, що пред'являються різними професіями до психічної діяльності людей, визначення реальних можливостей самої людини, починаючи від чутливості органів зору або слуху і закінчуючи вмінням будувати відносини з оточуючими, повинні привести до того, що кожна молода людина виявиться в стані правильно визначити своє місце в спільній праці.