Боярин, намагаючись узурпувати владу, вступає у конфлікт з общиною тухольців, які звикли жити незалежно. Протистояння досягає апогею, коли Тугар Вовк під час ради вбиває Митька Вояку, котрий мав свідчити проти нього, — і громада проганяє вбивцю. Залишивши загін воїнів охороняти свій дім, боярин з Мирославою їде до монголів, на сторону яких переметнувся ще під час битви на Калці.
Згодом Тугар Вовк супроводжує десятитисячне монгольське військо під командуванням Бурунди-бегадира, яке вирушило на тухольський перевал. У зіткненні з передовими монгольськими загонами Максим Беркут попадає в полон. А невдовзі за порадою Захара Беркута перекрито потік, — і долина села, в якій знаходяться монголи, починає затоплюватись. Бурунда пропонує обміняти життя Максима на свободу, але йому відмовляють. Тоді він замахується, щоб вбити полоненого, але Тугар Вовк відрубує йому руку, рятуючи Максима.
Тугар Вовк, Бурунда та десятитисячне військо монголів мертве, а Максиму вдається врятуватись. Відчуваючи що помирає, Захар Беркут виголошує пророчі слова: громадську єдність, завдяки якій було здобуто перемогу, буде втрачено, — лихі часи настануть для народу, але з часом вона відродиться, і настануть щасливі часи її відновлення. У кінці твору автор риторично запитує, чи не настала та щаслива доба, про яку, помираючи, говорив старий Захар Беркут.
Глаголы: (кроме глаголов с недо-) не строит, не говоришь, не усну.
Деепричастия: не думая, не Краткие причастия: не построен, не отправлены Относительные прилагательные: не шелковое платье, не братская Притяжательные прилагательные: не собачьи следы, не мамин платок.
Краткие прилагательные не имеющие полной формы или имеющими в полной форме иное значение: не рад, не горазд, не должен, не склонен, не прав, не намерен, не согласен.
Прилагательные в сравнительной: степени не лучше, не больше, не меньше, не старше.
Числительные: не два, не оба, не седьмой.
Местоимения: (кроме отрицательных и неопределенных) не ты, не этот, не любой.
Наречия: (кроме отрицательных и наречий на -о) не здесь, не вчера, не полностью Слова с дефисным написанием не по-летнему, не всё-таки Категория состояния не надо, не жаль, не пора, не лень.