Герасим Калитка — центральний персонаж комедії. Це сільський багатій широкої руки. Основа його багатства — земля. Маючи "шматочок кругленький" в двісті десятин, Калитка цим не задовольняється, він прагне більшого. У нього велика, навіть ніжна любов до землі, та це любов власника, черствого і запопадливого. "Ох, земелько, свята земелько, Божа ти донечко!" — в пориві проголошує Калитка. Але тут же розкривається і причина цієї розчуленості хижака: "Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки. Приобрітав би тебе без ліку..."
Власницькі прагнення Калитки сягають далеко: "Всю землю навкруги скуплю. Ідеш день — чия земля? Калитчина; їдеш два — чия земля? Калитчина; їдеш три — чия земля? Калитчина... Диханіє спирає..." Жадоба збагачення стала єдиною всепоглинаючою пристрастю глитая. Вона заполонила всі його помисли, він навіть уві сні марить: "Кругом, кругом усе моє".
Відповідь:
Риси характеру і якості
Талановитий полководець - вміло використовував свою перевагу і недоліки супротивника для перемоги.
Успішний політик - не просто укладав союзи, але і поступався у вигідній для себе ситуації для виграшу в довгостроковій перспективі.
Добре освічений - привчений до читання батьком знав 5 мов, Мономах став першим князем-письменником.
Честолюбний - при наявності можливості відбирав у інших князів землі і віддавав їх своїм синам, використовував найманців-половців в міжусобицях.
Основні заслуги і досягнення:
Противник міжусобиць - намагався звести до мінімуму конфлікти, визнаючи свою неправоту або виступаючи суддею для винних.
Захисник держави - став ініціатором спільних княжих походів в половецькі степи, змусивши кочівників покинути південно-східні кордони.
Дбав про народ - покликаний на князювання до Києва під час бунту, покарав винних лихварів і провів економічну реформу обмежує їхні доходи, чим полегшив життя нижчих верств населення.