Розповідається про подїі, що відбувлися у 13 сторіччі у карпатському селі Тухля. Захар Беркут - очільник сільської громади. Основний конфлікт твору полягає у протистоянні громади в особі Захара Беркута і багатого боярина Тугара Вовка, який прагне встановити свою владу у селі. Донька боярина Мирослава закохалася у сина Захара - Максима. Боярина нарешті проганяють з общини, тоді він разом з Мирославою подається у військо монголів. Військо виступає у похід на Тухлю. Максим потрапляє у полон до монголів. Тухольці перекривають річку і монголи гинуть у водній стихії. Максиму вдається врятуватися.
- «Вчений поки бога змалює, то чорта з’їсть».
- «Гроші — гроші всьому голова».
- «Обіцянка — цяцянка, а дурневі радість».
- «Як їв борщ та кашу, так і їстиму, як мазав чоботи дьогтем, так і мазатиму...»
- «Що за знак? Чи не випили, буває, вчора. Тільки вони не охочі гулять, хіба хто могорича поставив, а на свої не будуть. Від своєї, кажуть, у грудях пухне»
- «А тут знову — як його упустить случай: дать п’ять, а взять сто тисяч! Серце перестає биться, як подумаю: за п’ять — сто тисяч! Господи! Коли б тілько кум благополучно розміняв, а тоді й я Гершка обманю: на біса мені його факторство здалося? Сам куплю у Смоквинова землю. Аби тілько гроші...»
-«Он у Жолудя шматочок — тактак! — однієї шпанки ходить дванадцять тисяч; чотири чи п’ять гуртів випасається скоту. Та що? Свиней одних, мабуть, з тисяча, бо то ж зимою тільки біля свиней шість чоловік день при дні працює! І яким побитом Жолудь достав таку силу грошей — не зрозумію...»
1.Рід: епос
2.Тема:оповідання про Петербурзьке життя Т.Шевченко
3.Ідея:возвеличення духовності поета і його тяжкого шляху
4.Головні герої: оповідач К.Брюлов, хлопчик, художник
5.Основна думка:історія веутрішнього світу Т.Шевченко
Объяснение: