ТВІР «ЧОРНА РАДА». П. КУЛІШ НАДАТИ ВІДПОВІДІ НА НАСТУПНІ ПИТАННЯ ПИСЬМОВО:
1. Коли і за яких обставин читач знайомиться з божим чоловіком?
2. Чи насправді він був віщуном?
3. Як ставився божий чоловік до свого каліцтва? Чи принижувала його
сліпота? Чому?
4. Чому божий чоловік узявся рятувати Кирила Тура?
5. Чому напередодні Ніжинської ради кобзар зайняв нейтральну позицію?
6. Чи були на раді інші кобзарі? Яку роль виконували?
7. Як говорить кобзар про придворних співців? Чому?
8. Які філософські думки висловлює божий чоловік в останній розмові з
Петром Шраменком?
9. «Чи є в образі Якима Сомка негативні риси характеру?»
10 «Які загальнолюдські цінності утверджуються в романі «Чорна рада»?
У повісті «Захар Беркут» автор зобразив запеклу боротьбу між тухольською громадою і монгольськими завойовниками. Тому дійові особи твору поділяються на дві групи: з одного боку — ті, хто виступає за тухольців на чолі із Захаром Беркутом, а з другого — монголи на чолі з Бурундою і ті, хто перейшли на їхній бік, зокрема Тугар Вовк.
Таким чином, у цей вирішальній час кожен персонаж робить свій вибір - служити рідному народові чи його ворогам. Залежно від цього персонажі поділяються на позитивних і негативних.
Наприклад, боярин Тугар Вовк - негативний персонаж. у тяжкий для його батьківщини час він стає зрадником, іде служити ворогові. Тугар Вовк вибрав зраду, яка, як він вважав, принесе йому владу і багатство, але тим самим позбувся поваги громадян та любові доньки, яка відмовилася через це від батька і прямо казала, що "не має вітця".
Захар Беркут теж робить тяжкий вибір: між життям сина і безпекою рідного краю.
Він відмовляється відпустити монголів, які мають його сина у заручниках - бо вороги можуть повернутися з помстою. Захар добре розуміє, що може втратити сина, але майбутнє громади йому дорожче.
Син Захара, Максим, робить свій вибір. Він міг зрадити і жити, міг скористатися до коханої і спробувати втекти, паддавши її ризику, але не став. Він любить життя, але чесна загибель для нього краща за безчестя.