Яка головонька,така й розмовонька. Розумного пошли — одне слово скажи, дурня пошли — три скажи та й сам за ним піди. Розум за гроші не купиш. Золото без розуму — болото. Два хитрих мудрого не переважать. Хто знання має, той мур зламає. Хто вчиться змолоду, не зазнає на старість голоду. Розумний учить, дурень повчає. Сила без голови шаліє, а розум без сили мліє. Розумний розсудить, а дурень осудить. Пташка красна своїм пір'ям, а людина — своїм знанням. Мудрий не все каже, що знає, а дурень не все знає, що каже. Око бачить далеко, а розум ще дальше. Перемагай труднощі розумом, а небезпеку — досвідом! Не бажай синові багатства, а бажай розуму! Не краса красить, а розум. Не на користь книжку читать, коли вершки лише хапать. Наука не пиво: в рот не віллєш! Науки ні вода не затопить, ні огонь не спалить. Що написане пером, не вивезеш і волом. По одежі стрічають, по уму проводжають. Перед розумом, і сила поступається. Навчай інших — і сам навчишся. Наука в ліс не веде, а з лісу виводить. Людей питай, а свій розум май! За одного грамотного сім неграмотних дають. Голова без розуму, як ліхтарня без свічки.
Характеристики головних героїв твору «Джури козака Швайки»: Сашка, Грицька, Швайки Хто ж такий Пилип Швайка: Уміння, майстерність, хист - Кращий козацький вивідник (розвідник) землі переяславської; знає мову і звичаї татар, має серед них вірних людей; ходить безшумно, безшелесно; наче нікуди не дивиться, а все бачить; бездоганно володіє зброєю і тримається на коні. Вольові якості -Сміливий, розумний витривалий, кмітливий, відважний, рішучий; звик покладатися лише на себе. Сміливий, розумний витривалий, кмітливий, відважний, рішучий; звик покладатися лише на себе. Почуттєві якості - Вірний товариш, турботливий і уважний до хлопців і братчиків, поважає літніх козаків, дослухається до їхніх порад; любить рідну землю, гарно її знає, захищає від ворогів. Висновок: Пилип Швайка – справжній лицар, його поважають усі козаки й бояться вороги; про нього йде слава як про спритного, відчайдушного, невловимого козацького вихідника. Грицик та Сашко
Грицик - сирота, жвавий, моторний, непосидючий, гарячковитий, має зіркі очі, знає татарську мову, пасе панську і селянську худобу, лише його любить і слухає страшний бугай Петрик. Санько - єдиний син у матері, яка його дуже любить і опікає, мрійливий, спокійний, розважливий, визнає першість Грицика, має талант характерника,уміє подумки віддавати накази і навіювати прохання. -Вірні друзі, ровесники, їм по 12 років, живуть у Воронівці. Смілив кмітливі, відчайдушні: володіють шаблею(дерев’яною),гарно на коні тримаються, у майбутньому стануть побратимами.
Хорошим людям властива доброта. Це те, що допомагає нам любити ближніх, відчувати їх, піклуватися про них. Добра людина завжди знайде собі друзів, сам стане другом для багатьох. Чи багато сьогодні володарів такої якості? На жаль, менше, ніж хотілося б. Навколо багато облудників, які покажуть зуби в будь-який момент.Кращі людські якості - це відкритість, дружелюбність, товариськість. Люди не повинні бути схожі на равликів, які прагнуть сховатися в своїх мушлях - вони повинні постійно контактувати один з одним, спілкуватися, будувати відносини. Ті проблеми, які не можуть бути вирішені в поодинці, вдвох вирішуються моментально.Негативні людські якості - замкнутість, нетовариськість, обмеженість. Люди в наш час часто замикаються в собі, замінюють спілкування з реальними людьми Інтернетом. Вони звикають жити на самоті і навіть вчаться не відчувати себе обділеними. Оточуючих боятися не варто.Тому такі людські якості найбільш потрібні молоді.
Розумного пошли — одне слово скажи, дурня пошли — три скажи та й сам за ним піди.
Розум за гроші не купиш.
Золото без розуму — болото.
Два хитрих мудрого не переважать.
Хто знання має, той мур зламає.
Хто вчиться змолоду, не зазнає на старість голоду.
Розумний учить, дурень повчає.
Сила без голови шаліє, а розум без сили мліє.
Розумний розсудить, а дурень осудить.
Пташка красна своїм пір'ям, а людина — своїм знанням.
Мудрий не все каже, що знає, а дурень не все знає, що каже.
Око бачить далеко, а розум ще дальше.
Перемагай труднощі розумом, а небезпеку — досвідом!
Не бажай синові багатства, а бажай розуму!
Не краса красить, а розум.
Не на користь книжку читать, коли вершки лише хапать.
Наука не пиво: в рот не віллєш!
Науки ні вода не затопить, ні огонь не спалить.
Що написане пером, не вивезеш і волом.
По одежі стрічають, по уму проводжають.
Перед розумом, і сила поступається.
Навчай інших — і сам навчишся.
Наука в ліс не веде, а з лісу виводить.
Людей питай, а свій розум май!
За одного грамотного сім неграмотних дають.
Голова без розуму, як ліхтарня без свічки.