Боротьба українського народу за самовизначення і самостійність вражала не тільки самих українських письменників й тих, хто знаходився близько до України, а й іноземних письменників. Символом тодішньої боротьби, яке б ставлення до неї не було, був державний і військовий діяч тодішньої козацької держави Іван Мазепа. Погляд на цю людину і на діяча з-за кордону був досить різним, навряд чи варто називати його однозначним. Хтось акцентував увагу на особистості Івана Мазепи, хтось виключно зосереджувався на його діяльності, інші приділяли увагу й тому, й іншому. Але всі згадки Мазепи є важливими, оскільки вони являють собою одночасно і згадки України та всіх її історичних територій. Тому вчити історія, в тому числі діяльність Мазепи, дуже важливо для розуміння деяких аспектів світової літератури.
Найбільш цікаво і докладно описав Мазепу у своєму однойменному поетичному творі Джордж Гордон Байрон. Англійський письменник був вкрай захоплений прагненням народу і його боротьбою за самовизначення, а тому звернув свій погляд також і на козацьку Україну разом з Іваном Мазепою. Втім, далеко не одна лише діяльність цього українця цікавила письменника. Він досить цікаво описав відому легенду про роман між дружиною заможного шляхтича і Мазепою, таким чином зобразивши його також, як людину. Також варто зауважити, що Байрон описував українську природу настільки детально й докладно, що складається враження, що він вважав, що сама природа визначає думки і дії людей, в тому числі й Івана Мазепи. Втім, варто обов’язково сказати, що опис Мазепи в творі відомого англійського автора мало вкрай мало спільного зі справжньою біографією Івана Мазепи.
І вже зовсім нового Енея зустрічаємо під час ворожнечі з Тур- ном. Це вже людина, яка пройшла через війну і не з чужих вуст знає про всі її страхіття: Еней ту бачив страшну тучу, Що на його війна несла; В ній бачив гибель неминучу І мучивсь страшно, без числа. Герой з гідністю проходить випробовування війною. Автор згадує всі найкращі риси характеру Енея: він «сумує о війні», не прикривається своїм високим положенням («мов праний, на піску улігся»), виявляє волелюбність («І лучче очкуром вдавлюся, ніж Турнові я покорюся»). На полі бою ватажок не ховається за спинами козаків, а виявляє надзвичайний героїзм і показує приклад іншим. Це вже справжній козак, якого можна порівняти з героями давнини. Саме таким Еней мені і подобається: щирий, хоробрий, мудрий, здатний постояти за свою честь і честь свого народу. Але ще більше подобається мені його прагнення миру, розуміння, що мир — це найголовніше в світі.