Дорогі Пилипе, Санько та Грицик! Прочитавши твір В. Рутківського "Джури козака Шайки", з усіх героів ви мені найбільше сподобалися. Всі ви дуже сміливі, відважні. Ваші пригоди надихають до нових звершень.
Грицик та Санько, ви молодці, обдурили пана Кобилянського, узяли в полон Тишкевича, з вас обов'язково виростуть гарні джури або навіть такі ж невловимі козаки, як Швайка. Ви друзі- відчайдухи, готові в будь-яку хвилину прийти на до один одному та оточуючим передати Демку Дурній Силі, щоб повчився у вас, та ніколи більше не зв'язувався з такими бридкими людьми, як Тишкевич та пан Кобильський.
Шановний Швайко, ти й справді дуже гарний козак! Ніколи не здашся в полон татарам та панам. Ти завжди знаходиш вихід з будь якої ситуації. Який же ти молодець, виростив таких гарних джур. Шкода що в сучасному світі немає таких відчайдухів. В вас й справді є чому повчитися.
Дякую що ви є.
Твір про чоловіка, який прагнув стати дворянином. Він знайшов у документах помилку у одному своєму призвищі і подав до суду, бо його справжнє прізвище є дворянським. Мартин (головний герой) почав підстраювати усю родину під дворянським звички. Навіть хотів віддати свою дочку заміж за Націєвського (він був дворянином, якийсь там пан з міста) проти її волі. Завершується тим, що він майже добився статуса дворянином, але він переоцінив усі цінності і спалив документ, який підтверджував, що він тепер не звичайний селянин. Хеппі ЕНД, усі щасливі.
Експозиція: своєрідний пролог, в якому:
а) поет зазначає про святість матері і визначає власну місію у відтворенні поневоленого життя простого люду»;
б) знайомство з Йосипом і його наймичкою Марією.
Зав’язка: вагітність Марії, її вінчання з Йосипом, народження дитини (Ісуса).
Кульмінація: розіп’яття дитини матері, її смерть від голоду.
Розв’язка: «…а ти… / Мов золото в тому горнилі, / В людській душі возобновилась, / В душі невольничій, малій, / В душі скорбящей і убогій»