Захочеш – і будеш. В людині, затям, Лежить невідгадана сила. Зрослась небезпека з відважним життям, Як з тілом смертельника крила.
І легко тобі, хоч і дивишся ниць, Аби не спіткнутись ні разу, І нести солодкий тягар таємниць І гостру петарду наказу.
Навчишся надать блискавичність думкам І рішенням важкість каміння. Піти чи послати і стать сам на сам З своїм невблаганним сумлінням. (с) О.Ольжич
Вірш наведено для предметності відповіді
Тема: філософська та военна Ідея: зображення ідеалу людини-воїна Основна думка: автор передає настрій духу воїна, показує його натхнення, радість і сенс життя. А також підкреслює, що за свої дії кожен відповідає сам перед собою, навіть не дивлячись на те, що це чийсь наказ (Хоча, юридично це не так)
2.1. виразне й усвідомлене читання вірша. 2.2. тема: зображення ліричного героя, якого ангел на плечі намагається уберегти від зла, жорстокості, лиха. 2.3. ідея: возвеличення янгола, який є оберегом кожної людини. 2.4. основна думка: янгол-охоронець — це те, що повинен мати автор поезії, будь-яка людина. 2.5. жанр: філософська лірика, старосвітська . 2.6. віршований розмір: хорей. 2.7. художні засоби поезії. порівняння: «йде лелійно, як дитя». епітети: «вуста гарячі», «вітер вировий», «янгол ледь живий», «сірий маятник життя», «ірод моровий». метафори: «виє ірод», «вітер віє», «маятник бухка», «не дихає свіча», «вуста дрижать». повтори: «йде і йде», «при господній при свічі», «із янголом на плечі».
Народився 9 липня 1939 року в м. ходорів на львівщині. закінчив філологічний факультет львівського державного університету. працював у львівському обласному архіві. багатолітній політв’язень, член української гельсінської групи. тираж першої збірки "вогонь купала" (1966, львів) було вилучено з продажу. у 1972 році засуджений на 6 років ув’язнення та 3 роки спецпоселення. автор низки поетичних збірок, які склали два цикли "пробуджена муза" і "невольнича муза". окремими виданнями за кордоном також вийшли поетичні збірки "вогонь купала" (1966), "поезії з україни" (1970), "підсумовуючи мовчання" (1971), "коронування опудала" (1972), "невольнича муза" (1991, сша), "пробуджена муза" (1991, варшава) та інші. в україні — "тринадцять алогій" (1991), "шлюб з полином" (1995), "слово триваюче" (1997), "терновий колір любові" (1998), "шлюб з полином" (1998), "ці квіти нестерпні" (2000) та низка дитячих книжок. лауреат державної премії імені т. г. шевченка та премії імені василя стуса. живе й працює у львові.
В людині, затям,
Лежить невідгадана сила.
Зрослась небезпека з відважним життям,
Як з тілом смертельника крила.
І легко тобі, хоч і дивишся ниць,
Аби не спіткнутись ні разу,
І нести солодкий тягар таємниць
І гостру петарду наказу.
Навчишся надать блискавичність думкам
І рішенням важкість каміння.
Піти чи послати і стать сам на сам
З своїм невблаганним сумлінням.
(с) О.Ольжич
Вірш наведено для предметності відповіді
Тема: філософська та военна
Ідея: зображення ідеалу людини-воїна
Основна думка: автор передає настрій духу воїна, показує його натхнення, радість і сенс життя. А також підкреслює, що за свої дії кожен відповідає сам перед собою, навіть не дивлячись на те, що це чийсь наказ (Хоча, юридично це не так)