Работоргівля - біль людства. Це не визнання людини як особистості, її прав і свобод. Ця чума, що повільно вбивала людей, забираючи у них все людське і святе, зародилася за прадавніх часів. Торкнулося це лихо й України. Про те плакали старі й молоді, чоловіки й жінки... Татари брали у полон усіх... Навіть дітей, інколи, вириваючи з рук матерів. Про те нам оповідають, плачучи в народних піснях, думах і легендах. Нікому не бажаю такого болю і сліз, таких мук і страждань. Работоргівля - то виразка суспільства, що, на превеликий жаль й досі існує, болюче впиваючись в життя суспільства.
Риба — в озері. А от коник-стрибунець зимує в мурашнику. Не вірите? Пізньої осені старі мурахи вкладають малих мурашат у ліжка, примовляючи: — Пора спати! Спати! Цілісіньку зиму! Але мурашата пустують, граються, вередують. Тоді старі мурахи кличуть коника-стрибунця: — Заграй нашим діткам колискову! Коник бере скрипочку і грає малим мурашатам тиху лагідну мелодію. І малі мурашата одразу засинають. За ними поринають у сон і мурахи. Останнім, випустивши із зелених лапок скрипочку, засинає сам коник. Він теж спатиме цілу зиму. Та навесні прокинеться першим, вибіжить із мурашника назустріч сонечку і заграє веселу закличну мелодію.
Література, живопис, музика, скульптура, театр, кіно - всі ці види мистецтва спільні, виражають почуття.Поет чи письменник свої почуття старанно переносить у свої твори. Художник чи скульптор також втілює свої почуття у свій витвір мистецтва. Композитор свою радість, тривогу, надію вкладає в музику , а співак з почуттям виконує пісню, вкладаючи свою в неї душу. Некажучи вже про акторів театра і кіно , які просто вживаються в свою роль. Отже всі ці види мистецтва спільні між собою , бо виражають почуття.