Виконати аналіз твору
гнівань
твоє imehня, рідкісhe, як диво,
taїть в собі загадку не одну:
хтось гнівався — ieбє й назвали гнівань
в часи легенд, у сиву давнину.
історик хай poзгадки пошукає,
а гніванчани, звісно, горді тим,
що є таке містечко в ріднім краї
з населенням веселим, молодим.
і хоч зросло нa сивому камінні -
рухливе, велелюдне і живе,
у ньому - наше прадідне коріння,
в якім сплелося дabнє і нове -
у музиці гранітного кар'єру,
у пластиці бетонних арматур,
у гомоні концертної прем'єри,
в роздоллі солов'їних партитур,
в чітких і строгих ритмах зарізниці,
в бентежних голосах шкільних дзвінків,
в поважних, небуденних кам'яницях,
що тут стоять хто зна з яких часів.
це берег бугу, край каменосів,
тут пам'ятки суворі, кам'яні,
і в час машин, модерну і прогресу
штурмують хлопці гніванський граніт.
36
Визначною особистістю, в пісенній культурі стоїть, Маруся Чурай. Багато пісень цієї, поетеси стали народними...Мабуть, немає українця, який не чув, би хоча б одну пісню Марусі. Її тексти відображують жіночі почуття.
Біографія Марусі Чурай суцільна загадка...документальних фактів, що підтверджували б її існування. Та дослідники фольклору, наполягають, що така історична особистість все ж таки існувала,.
Маруся Чурай жила в сімнадцятому сторіччі в Полтаві. Вона була дочкою козака. Дівчина була закохана в Григорія Бобренка та матір хлопця була проти їх відносин. Він пішов на війну, а Маруся чекала, свого коханого. Коли Гриць повернувся, то одружився на іншій в угоду своєї ненці. Глибока рана– в душі дівчини не давала їй спокою. Вона загорілася, ідеєю помсти. Тоді Маруся заварила зілля та отруїла свого коханого.
Найвідоміші Марусі Чурай – це пісня «За світ встали козаченьки» є автобіографічною. Маруся в ній описує, як проводжала Григорія на війну. Пісня показує відношення матері до сина, а також тепле, відношення хлопця до своєї дівчини. Він просить матір, піклуватися за дівчиною наче за своєю дитиною. Маруся описує, як саме їй було важко того дня і, що вона «виплакала всі, очі».
Страждання, очікування, та переживання, дівчини описані в пісні «Віють вітри, віють буйні». Зі стихією дівчина, порівнює свої думки та передчуття чогось тривожного